Włochy. Niepokojący wzrost zakażeń w Lombardii. Władze wprowadzają godzinę policyjną

W Lombardii zostanie wprowadzona godzina policyjna. Od 22 października aktywność społeczna w godzinach 23-5 rano zostanie niemal całkowicie wyłączona. O zgodę na wprowadzenie nowych restrykcji wystąpiły same władze Lombardii.

Sytuacja epidemiczna we Włoszech się znowu pogarsza. Poprzedniego dnia (19 października), Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne 9300 nowych zakażeń oraz 73 zgony spowodowane koronawirusem. W odpowiedzi na sytuację w kraju, premier Giuseppe Conte zdecydował się na ponowne wprowadzenie surowych obostrzeń sanitarnych.

Włochy. Ponad 9 tys. nowych zakażeń. Najwięcej w Lombardii

Najwięcej nowych zakażeń (1700) odnotowano w Lombardii, rejonie Włoch, który w czasie pierwszej fali wirusa znalazł się w krytycznej sytuacji. Z kolei w Kampanii, na południu Włoch, potwierdzono 1600 nowych przypadków. Kampania pozostaje jedynym regionem kraju, w którym zamknięto działalność szkół.

Eksperci zwracają uwagę na to, że wzrósł odsetek pozytywnych testów oraz aktywnych przypadków. Aż u 9 proc. badanych potwierdzono obecność koronawirusa. Obecnie we Włoszech znajduje się około 135 tys. aktywnych przypadków.

Wykonano około 100 tys. testów. To o 45 tys. mniej niż w niedzielę 18 października. Pomimo tego, liczba nowych zakażeń była mniejsza o zaledwie 2400. Hospitalizacji podlega 7,5 tys. osób. Liczba osób na intensywnej terapii wzrosła do około 800.

Włochy. Lombardia wprowadza godzinę policyjną. Będzie obowiązywać od 23 do 5 rano

Reuters zwraca uwagę na to, że Lombardia odpowiada za 128 400 z 423 500 wszystkich przypadków zakażeń w całym kraju. Rosnąca liczba nowych zakażeń spowodowała, że władze  regionu zdecydowały się na wystąpienie do rządu z prośbą o wprowadzenie godziny policyjnej.

Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do tej prośby i od 22 października zostaną wprowadzone nowe restrykcje. Od 23 do 5 rano zostanie zawieszona wszelka niepotrzebna aktywność społeczna. Włosi będą mogli podróżować wyłącznie z przyczyn zawodowych, zdrowotnych i w innych uzasadnionych przypadkach. W sobotę i niedziele zostaną również zamknięte sklepy wielkopowierzchniowe.

Z danych publikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa wynika, że we Włoszech potwierdzono już 423 578 zakażeń SARS-CoV-2. Z powodu koronawirusa zmarło 36 616 osób. Największy dzienny przyrost zakażeń odnotowano 11 października, kiedy przybyło 11 705 zakażonych.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Dwa razy podano, ilu pracowników ochrony zdrowia jest zainfekowanych
Więcej o: