Niemcy. Lekarz, który odmówił uścisku dłoni kobiecie, nie otrzyma obywatelstwa

Lekarz z Badenii-Wirtembergii, który od 2002 roku legalnie mieszka w Niemczech, nie otrzyma obywatelstwa. Mężczyzna odmówił uściśnięcia dłoni kobiecie, czyli według sądu sprzeciwia się podstawowym elementom społecznej kultury życia w tym kraju.

Jak pisze berliner-zeitung.de decyzję w tej sprawie wydał sąd administracyjny Badenii-Wirtembergii w Mannheim. Zgodnie z orzeczeniem każdy, kto z powodu fundamentalistycznych wartości, odmawia uścisku dłoni innej osoby, nie może zostać Niemcem. Tym samym 40-letni lekarz nie otrzyma niemieckiego obywatelstwa.

Niemcy. Sąd nie przyzna obywatelstwa mężczyźnie, który odmówił uściśnięcia dłoni kobiety

Według sądu odmowa uścisku dłoni kobiecie jest sygnałem tego, że obywatel Libanu nie przystosował się do niemieckich warunków życia. 40-letni lekarz, który mieszka legalnie w Niemczech od 2002 roku i pracuje jako ordynator jednej z klinik, już w 2012 roku zdał egzamin na obywatelstwo. Urząd jednak odwołał jego wyniki, ponieważ podczas uroczystości nadania mu obywatelstwa mężczyzna odmówił uściśnięcia dłoni urzędniczki.

Lekarz bezskutecznie odwoływał się od decyzji sądu. 40-latek wyjaśniał podczas jednej z rozpraw, że odmowa uściśnięcia ręki urzędniczce jest wynikiem obietnicy złożonej żonie. Mężczyzna obiecał jej, muzułmance narodowości niemieckiej i syryjskiego pochodzenia, że nie będzie ściskał dłoni innych kobiet. Powodem ma być zagrożenie "w postaci pokusy seksualnej lub niemoralnego postępowania". 40-latek bronił się, że z powodu obietnicy nie ściska dłoni nie tylko kobietom, ale też mężczyznom, więc w jego opinii traktuje wszystkich równo.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?
Więcej o: