Koronawirus. Skok nowych zakażeń w Europie. Jest najgorzej od początku pandemii

Dzienna liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła w piątek 150 tysięcy - wynika z wyliczeń agencji Reutera. Tydzień temu było to 100 tysięcy i była to największa liczba od początku pandemii.

O rekordowych przyrostach informowały w tym tygodniu między innymi Polska, Francja i Niemcy. Jak wynika ze statystyk agencji Reutera, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Holandia, Niemcy oraz Hiszpania odpowiadają w tym tygodniu za około połowę nowych zakażeń koronawirusem w Europie. W ostatnich dniach duża część europejskich państw zaostrzyła restrykcje w walce z koronawirusem. Ich władze stają przed wyzwaniem utrzymania dalszego funkcjonowania szkół i służby zdrowia.

W piątek na świecie liczba nowych zakażeń wyniosła ponad 400 tysięcy - to rekordowy dzienny wzrost. Europa każdego dnia notuje więcej przypadków niż Indie, Brazylia i Stany Zjednoczone razem wzięte. 

Czytaj więcej: Abp Stanisław Gądecki zakażony koronawirusem. Przewodniczący KEP "jest osłabiony"

Zobacz wideo Ćwierć miliona osób na kwarantannie. „Działa tu efekt mrożący. To czynnik negatywny dla konsumpcji”

Pandemia nie słabnie, kolejne fatalne liczby. Także w Polsce

Zdaniem specjalistów, wzrost można częściowo tłumaczyć większą skalą testowania ludzi, niż w pierwszej fali pandemii. Nie zmienia to jednak faktu, że także w sobotę część krajów Starego Kontynentu przekazuje kolejne fatalne dane. Przykładowo we Włoszech potwierdzono ostatniej doby prawie 11 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

- To najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii - poinformował włoski minister zdrowia Roberto Speranza. Poprzedni rekord padł wczoraj - nowych przypadków było 10 tysięcy 10. Liczba potwierdzonych zgonów wyniosła 47 - mniej niż wczoraj, gdy odnotowano ich 55 i - jak podkreślił włoski minister zdrowia - o wiele mniej niż w marcu i kwietniu. Wtedy notowano dziennie nawet od 700 do 900 zgonów. 

Od początku pandemii koronawirusa zmarło we Włoszech prawie 36 i pół tysiąca zakażonych nim osób. W tej tragicznej statystyce kraj jest drugi w Europie po Wielkiej Brytanii, w której zmarło do tej pory 43 tysiące 429 zakażonych osób. Z kolei Francja odnotowuje najwyższą siedmiodniową  średnią nowych przypadków w UE - 21 210 na dzień. 

Czytaj więcej: Pielęgniarka z OIOM-u: Po reanimacji i zgonie pacjenta nie mam chwili, żeby zebrać myśli

Słowacja będzie testować wszystkich obywateli. W Polsce ponad 9 tys. przypadków 

Wcześniej informowaliśmy też o kiepskiej sytuacji w Czechach, gdzie w ciągu ostatniej doby wykryto 11 105 nowych przypadków COVID-19. Był to największy zanotowany jak dotąd dobowy przyrost w tym kraju. Równie źle jest też na Słowacji, gdzie tamtejszy premier zdecydował o przeprowadzeniu testów na koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju powyżej dziesiątego roku życia. 

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o największej dobowej licznie zakażeń koronawirusem od początku epidemii. Potwierdzono 9622 przypadków zakażenia. Zmarły kolejne 84 osoby. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwach mazowieckim - 1485, małopolskim - 1254 i wielkopolskim - 1058. Najmniej w województwach lubuskim - 157 i podlaskim - 149.

Więcej o: