USA. Joe Biden deklaruje poparcie dla Polski. "Będzie bronił rządów prawa i demokracji"

Kandydat demokratów w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Joe Biden zadeklarował poparcie dla Polski i zapowiedział przywrócenie wiarygodności gwarancji bezpieczeństwa w ramach NATO. Biden chce "bronić rządów prawa" i "odnowić zobowiązanie do obrony praw człowieka i demokracji w kraju i za granicą".

W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu sztab wyborczy Joe Bidena wyraził sprzeciw wobec Nord Stream 2 oraz poparcie rządów prawa.

Zobacz wideo Donald Trump wrócił do Białego Domu po pobycie w szpitalu

Joe Biden deklaruje poparcie dla Polski. Chce "bronić rządów prawa"

Sztab wyborczy Joe Bidena przypomniał, że jako senator kandydat odegrał kluczową rolę w procesie przyjęcia Polski do NATO, a jako wiceprezydent - po aneksji Krymu przez Rosję - głośno wspierał propozycje wysłania do Polski rotacyjnych wojsk.

Jako katolik pamiętający wpływ, który wywarł papież Jan Paweł II oraz Solidarność na losy świata, Joe Biden wierzy, że sojusz Polski i USA nie powinien mieć charakteru transakcyjnego, ale powinien być oparty na wspólnej historii i wartościach

- napisano w oświadczeniu.

Sztab kandydata Demokratów skrytykował prezydenta Donalda Trumpa za bagatelizowanie znaczenia NATO i zapowiedział przywrócenie wiarygodności amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa.

Joe Biden potwierdzi przywiązanie do NATO i zakończy politykę uległości rządu Trumpa wobec Władimira Putina

- głosi oświadczenie. Sztab Bidena zapowiedział także wsparcie niezależności energetycznej Europy i skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2.

Joe Biden będzie bronił rządów prawa i odnowi zobowiązanie do obrony praw człowieka i demokracji w kraju i za granicą

- podkreślił sztab kandydata demokratów.

Wybory w USA. Oddzielne spotkania w telewizji zamiast debaty

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. Początkowo w czwartek 15 października miała odbyć się druga debata prezydencka z udziałem obu kandydatów. Zdecydowano jednak, że obaj kandydaci - ubiegający się o reelekcję Donald Trump i Joe Biden - spotkają się tego dnia z wyborcami w oddzielnych programach telewizyjnych. Trump ma wystąpić w telewizji NBC, z kolei Biden - w stacji ABC. Kandydaci przekonują, że stawią się na kolejnej debacie zaplanowanej na 22 października.

W ostatnim czasie sondaże dają przewagę Bidenowi. Z badania stacji CBS News opublikowanego 13 wynika, że Joe Biden może liczyć na 52 proc, głosów, a Donald Trump - na 46 procent. Zdaniem części analityków poparcie dla Trumpa jest jednak niedoszacowane.

Więcej o: