Merkel o umowie handlowej z Wlk. Brytanią: "Chcemy porozumienia. Nie zawiedziemy Irlandii"

Angela Merkel podkreślała w debacie, że osiągnięcie korzystnej umowy handlowej z Wielką Brytanią jest szczególnie ważne z punktu widzenia Irlandii, i Unia Europejska nie może jej zawieść.
Chcemy porozumienia: z irlandzkiego punktu widzenia jest ono szczególnie ważne. Nie zawiedziemy Irlandii, ale będziemy wspólnie uczestniczyć w negocjacjach

- mówiła Angela Merkel podczas wtorkowej debaty na temat niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej w Komitecie Regionów UE.

Niemcy sprawują prezydencję w Komitecie Regionów UE od lipca przez pół roku i wyznaczają główne obszary obrad w tym organie.

Musimy jednak pamiętać o realiach, ponieważ porozumienie musi leżeć w interesie obu stron, w interesie Wielkiej Brytanii oraz w interesie 27 państw członkowskich UE

- dodała kanclerz Niemiec.

Nieprzekraczalna granica

Według Angeli Merkel należy przygotować się do tego, że porozumienie może nie zostać osiągnięte i trzeba być gotowym na taki scenariusz. Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię granica  między Irlandią, a Irlandią Północną będzie jedyną granicą na lądzie, na której będą mogły odbywać się kontrole celne. Wynegocjowanie korzystnych warunków funkcjonowania tej granicy jest szczególnie ważne dla handlu UE z Wielką Brytanią. Dotychczasowe propozycje rządu w Londynie zakładają wykorzystanie systemów informatycznych, zamiast posterunków granicznych, do kontroli osób przejeżdżających na terytorium drugiego kraju. Od 1998 roku granica nie jest kontrolowana przez wojsko.

Rozmowy o brexicie

Unijni przywódcy będą rozmawiać o brexicie w czwartek i piątek. Propozycje brytyjskiego rządu na temat rynku wewnętrznego są krytycznie oceniane przez UE. Ich następstwem mogłoby być unieważnienie ustaleń na temat handlu z Irlandią Północną.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia, ale obecnie przestrzega wszystkich unijnych przepisów dotyczących jednolitego rynku i ceł, tak jakby nadal była członkiem w ramach 11-miesięcznego okresu przejściowego, aby umożliwić przedsiębiorstwom odnalezienie się w nowej sytuacji.

Jeśli UE i Wielka Brytania nie wynegocjują warunków umowy swobodnego handlu to będą musiały postawić rozstrzygnięcia w tej sprawie Światowej Organizacji Handlu. Według doniesień CNBC oznaczałoby to możliwość nakładania cła na towary przez Wielką Brytanię. 

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty
Więcej o: