Papież Franciszek chce większej obecności kobiet w Kościele. "Są często odsuwane na bok"

Papież Franciszek zachęcił, by w Kościele katolickim zadbać o większą obecność kobiet i dodał, że chodzi o "obecność świecką w obszarze odpowiadającym za podejmowanie decyzji". - Kobiety są często odsuwane na bok - przyznał papież.

Franciszek wyraził swoje zdanie podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański na placu Świętego Piotra w Watykanie. Papież, stojący na czele Kościoła katolickiego, powiedział, że "nikt nie został ochrzczony duchownym ani biskupem". Według niego osoby świeckie, w tym kobiety, powinny mieć większy udział w życiu kościelnym.

Papież Franciszek o roli kobiet w Kościele. Chce, by odgrywały większą rolę

Jak podaje Vatican News, papież powiedział, że należy zrobić "więcej miejsca dla zdecydowanej obecności kobiet w Kościele". - Mam na myśli obecność świecką, ale z podkreśleniem kobiecego aspektu, ponieważ kobiety są często odsuwane na bok - tłumaczył papież Franciszek.

Papież zachęcił do większej obecności kobiet w miejscach, w których podejmowane są ważne decyzje. - Modlimy się za to, aby świeccy, w szczególności kobiety, w większym stopniu uczestniczyli w obszarach odpowiedzialności w Kościele - powiedziała papież.

Papież podkreślił również, że należy tego dokonać "bez popadania w klerykalizm", który jego zdaniem "umniejsza" znaczenie osób świeckich oraz "rujnuje" oblicze Kościoła.

Papież o konflikcie w Górskim Karabachu. "Rozejm wydaje się bardzo kruchy"

W czasie modlitwy papież poruszył również temat konfliktu zbrojnego pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w rejonie Górskiego Karabachu. Franciszek "z zadowoleniem" przyjął wiadomość o zawieszeniu broni, które weszło w życie w sobotę po południu. - Pomimo tego, że rozejm wydaje się bardzo kruchy, zachęcam do jego kontynuacji i wyrażam współczucie z powodu ofiar śmiertelnych, cierpień oraz niszczenia domów i miejsc kultu - powiedział.

Papież podkreślił, że będzie się modlił za jak najdłuższe zawieszenie broni. Następnie poprosił wszystkich obecnych o wspólną modlitwę w intencji ofiar konfliktu oraz osób, których życie jest w niebezpieczeństwie.

Zobacz wideo Nie tylko chrześcijanie wierzą w Jezusa
Więcej o: