Nocna parada wojskowa w Korei Płn. Kim Dzong Un pokazał nowe, międzykontynentalne rakiety

W pierwszej paradzie wojskowej od dwóch lat Korea Północna zaprezentowała m.in. nowe rakiety balistyczne. Nocną parade obserwował Kim Dzong Un. Nie pozwolono na obserwowanie jej przez zagraniczną prasę, ale udostępniono oficjalne nagrania i zdjęcia.
Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie” Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

Parada odbyła się - co jak zwraca uwagę BBC jest nietypowe - w sobotę przed świtem. Okazją była 75. rocznica powstania Partia Pracy Korei. Była to pierwsza parada wojskowa w kraju od dwóch lat. 

Nocna parada wojskowa w Korei Północnej. Kim Dzong Un pokazał nowe rakiety

W czasie parady obserwowanej przez przywódcę kraju Kim Dzong Una zaprezentowano oddziały wojskowe i uzbrojenie, w tym nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne. Jedną z nich jest nowa, ogromna rakieta, którą zaprezentowano na 22-kołowej mobilnej wyrzutni. 

Będziemy nadal budować naszą narodową siłę obronną i kontynuować wzmacnianie odstraszania od wojny w celu samoobrony

- mówił Kim Dzong Un, cytowany przez agencję Reutera. Przywódca Korei Północnej obwinił też międzynarodowe sankcje i pandemię koronawirusa za "uniemożliwienie mu spełnienia obietnic postępu gospodarczego".

Nie wiadomo, dlaczego parada obyła się w nocy. Nie dopuszczono na nią zagranicznych mediów, a jedynie udostępniono oficjalne nagranie z telewizji państwowej. 

Poza mówieniem o "wzmacnianiu potencjału obronności i odstraszania" Kim Dzong Un wyraził wdzięczność za to, że "żaden mieszkaniec Korei Północnej nie zakaził się koronawirusem". Korea Północna to jedno z kilku państw na świecie, które twierdzi, że nie wykryto tam żadnych zakażeń koronawirusem. BBC zwraca uwagę, że według ekspertów jest "wysoce nieprawdopodobne", by rzeczywiście w kraju nie było żadnych przypadków COVID-19.

Poniżej można zobaczyć całe nagranie z państwowej telewizji Korei Północnej.

 
Więcej o: