Zawieszenie broni w Górskim Karabachu. Czas na wymianę jeńców i ciał ofiar

Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni w konflikcie o Górski Karabach. Porozumienie wynegocjowane między oboma krajami składa się z czterech punktów. O zawieszeniu broni poinformował w nocy minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Zawieszenie broni ma obowiązywać od godziny 12 w celu wymiany jeńców, innych zatrzymanych oraz ciał zabitych. Odbędzie się to zgodnie z kryteriami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Armenia i Azerbejdżan rozpoczynają "merytoryczne negocjacje w celu jak najszybszego znalezienia pokojowego rozwiązania". Mediatorem w negocjacjach ma być Grupa Mińska OBWE. Obie strony potwierdziły niezmienność formatu procesu negocjacyjnego oraz dodają, że kolejne punkty zawieszenia broni będą uzgadniane w przyszłości.

Rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu trwały ponad 10 godzin. Odbywały się w Moskwie. Zohrab Mnacakanian i Dżejhun Bajramow przylecieli do rosyjskiej stolicy na zaproszenie prezydenta Władimira Putina.

Wojna o Górski Karabach trwa od 1988 roku. Armenia i Azerbejdżan wznowiły działania zbrojne 27 września. W wyniku walk giną żołnierze i cywile.

Więcej o: