Zawieszenie broni w Grskim Karabachu. Czas na wymian jecw i cia ofiar

Armenia i Azerbejdan zgodziy si na zawieszenie broni w konflikcie o Grski Karabach. Porozumienie wynegocjowane midzy oboma krajami skada si z czterech punktw. O zawieszeniu broni poinformowa w nocy minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej awrow.

Zawieszenie broni ma obowiązywać od godziny 12 w celu wymiany jeńców, innych zatrzymanych oraz ciał zabitych. Odbędzie się to zgodnie z kryteriami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Armenia i Azerbejdżan rozpoczynają "merytoryczne negocjacje w celu jak najszybszego znalezienia pokojowego rozwiązania". Mediatorem w negocjacjach ma być Grupa Mińska OBWE. Obie strony potwierdziły niezmienność formatu procesu negocjacyjnego oraz dodają, że kolejne punkty zawieszenia broni będą uzgadniane w przyszłości.

Rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdanu trwały ponad 10 godzin. Odbywały się w Moskwie. Zohrab Mnacakanian i Dżejhun Bajramow przylecieli do rosyjskiej stolicy na zaproszenie prezydenta Wadimira Putina.

Wojna o Górski Karabach trwa od 1988 roku. Armenia i Azerbejdżan wznowiły działania zbrojne 27 września. W wyniku walk giną żołnierze i cywile.