Jens Stoltenberg potwierdza. Wojska NATO opuszczą Afganistan. Polacy wracają do domu

Donald Trump zapowiedział, że planuje wycofać amerykańskie wojska z Afganistanu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia 2020 roku. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że członkowie sojuszu "razem wchodzili do Afganistanu i wspólnie go opuszczą". Dotyczy to także stacjonujących w tym kraju Polaków.

Wpis prezydenta USA na Twitterze przeczył wcześniejszemu porozumieniu Waszyngtonu z talibami, które zakładało, że wojska Stanów Zjednoczonych opuszczą ten kraj do maja 2021 roku w zależności od postępowania talibów. O komentarz do słów Donalda Trumpa poproszony został szef NATO Jens Stoltenberg.

Szef NATO potwierdza: opuścimy Afganistan razem ze Stanami Zjednoczonymi

Sekretarz generalny potwierdził, że słowa prezydenta USA były konsultowane z innymi członkami sojuszu. - Wspólnie podjęliśmy decyzję o naszej obecności w Afganistanie. W związku z tym połączymy siły i razem opuścimy ten kraj - dodał.

Jens Stoltenberg podkreślił, że Afganistan nie jest już "bezpieczną przystanią" dla terrorystów, dzięki czemu liczba żołnierzy została już ograniczona z ponad 100 tys. do 12 tysięcy. Szef NATO zaznaczył jednak, że dalsza przyszłość wojsk sojuszu w tym kraju będzie jeszcze konsultowana. - Wspólnie podejmiemy decyzje dotyczące przyszłych regulacji, a kiedy nadejdzie odpowiedni czas, wyjdziemy z tego kraju razem - dodał Soltenberg cytowany przez agencję AFP.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy z czerwca 2020 roku w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w Afganistanie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy o liczebności 400 żołnierzy i pracowników. Obecność polskiej armii wynika z misji "Resolute Support" w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zobacz wideo Niepublikowane materiały marines z Afganistanu
Więcej o: