Egipt. Pokazali nagranie z otwarcia sarkofagu zamkniętego od 2500 lat. Niezwykłe znalezisko [WIDEO]

Archeolodzy otworzyli jeden z sarkofagów znaleziony w starożytnej Sakkarze. Trumna nie była otwierana od ponad 2500 lat. Sarkofag znaleziono wśród 58 innych trumien w szybie głębokim na kilka metrów. Moment otwarcia sarkofagu można zobaczyć na zamieszczonym w internecie wideo.

Archeolodzy odnaleźli 59 drewnianych sarkofagów kapłanów i urzędników z XXVI dynastii. Sarkofagi były w stanie idealnym, wiele z nich zachowało oryginalny kolor. Odkrycia dokonano w starożytnej nekropolii Sakkarze na południu od Kairu. Miejscowość znana jest jako miejsce pochówku wielu królów i wysokich dostojników z epoki Starego Państwa. Naukowcy szacują, że sarkofagi mogą mieć nawet 2500 lat.

Egipt. Archeolodzy otworzyli starożytny sarkofag. W środku świetnie zachowana mumia

Reuters podaje, że sarkofagi znajdowały się w podziemnych szybach głębokich na około 10-12 metrów. Na początku znaleziono trzy szyby, w których znajdowało się po 13 sarkofagów. Następnie znaleziono jeszcze jeden, w których umieszczono 14 trumien.

Na miejscu znaleziono również 28 figur boga Sokara. Archeolodzy, którzy odkryli sarkofagi, pracują na miejscu od 2018 r. Od tego czasu udało im się odkryć również wiele zmumifikowanych ciał zwierząt.

W sobotę 3 października otwarto pierwszy sarkofag. Ceremonia odbyła się przy udziale licznej publiczności oraz m.in. ambasadorów Szwecji i Nowej Zelandii w Egipcie. W środku sarkofagu znaleziono idealnie zachowaną mumię, na której znajdowały się hieroglificzne inskrypcje. Wideo z wydarzenia opublikowano w mediach społecznościowych. Krótki filmik bardzo szybko stał się popularny. Na Twitterze udostępniło go kilka milionów osób.

Egipskie Muzeum Turystyki i Starożytności zapewnia, że wszystkie znalezione sarkofagi zostaną przetransportowane do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska
Więcej o: