Donald Trump otrzymał potrójną terapię na COVID-19. "Może być jedynym takim pacjentem na świecie"

W poniedziałek wieczorem Donald Trump wrócił do Białego Domu trzech dniach spędzonych w szpitalu. Prezydentowi podano różnorakie środki farmakologiczne, w tym eksperymentalny lek firmy Regeneron, który opiera się na przeciwciałach monoklonalnych. "Lekarze prezydenta czują, że jego zdrowie jest w poważnym niebezpieczeństwie" - komentuje dla CNN doktor Jonathan Reiner.

"Jeśli zachorujesz na COVID-19 to nie spodziewaj się takiego samego leczenia, jakie otrzymał Donald Trump. Może się to wydawać oczywiste, że przywódca kraju może liczyć na najlepszą opiekę i dodatkową uwagę, ale niektóre metody jego leczenia nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa" - pisze o leczeniu Donalda Trumpa CNN.

Donald Trump otrzymał eksperymentalny lek na koronawirusa - "potrójna terapia" prezydenta USA

Donald Trump otrzymał remdesivir, czyli lek, który wykorzystywany jest w leczeniu zakażonych koronawirusem także w Polsce. Wcześniej jednak prezydent Stanów Zjednoczonych przyjął eksperymentalny lek firmy Regeneron, a także cynk, witaminę D3, melatoninę, famotydynę i aspirynę. Polityk miał otrzymać także deksametazon i być poddany tlenoterapii, którym poddawani są pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Eksperymentalny lek firmy Regeneron to środek, który jest podobny do terapii z użyciem osocza ozdrowieńców. W produkcji środka leczniczego naukowcy wykorzystali dwa przeciwciała, które w badaniach laboratoryjnych wykazały się najlepszym działaniem neutralizującym nowego koronawirusa. Lek pod nazwą REGN-COV2 testowany jest od czerwca. Z badań przeprowadzonych na 275 pacjentach stwierdzono, że leczenie jest bezpieczne i wydaje się łagodzić objawy choroby. Jak podaje CNN, terapia tym lekiem na razie nie została zatwierdzona przez Agencję ds. Żywności i Leków do użytku i nie otrzymała zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach przez - obecnie prowadzone są rozmowy w tym zakresie. Firma Regeneron potwierdziła, że udostępniono lek na wyraźną prośbę lekarza Donalda Trumpa.

Zobacz wideo Trump kontra koronawirus. Najbardziej absurdalne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta

"Lekarze prezydenta czują, że jego zdrowie jest w poważnym niebezpieczeństwie"

- Terapia przy użyciu przeciwciał monoklonalnych wypłynęła przy terapii prezydenta Trumpa, więc wiele więcej tutaj powiedzieć nie można. W terapii z wykorzystaniem osocza ozdrowieńców mamy przeciwciała izolowane od ludzi. Natomiast jeśli chodzi o przeciwciała monoklonalne, są one najczęściej produkowane przez zwierzęta i odpowiednio humanizowane, czyli dostosowywane do wymagań organizmu ludzkiego - tłumaczył w TVN24 wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzeciątkowski.

- Prezydent może być jedynym pacjentem na świecie, który kiedykolwiek otrzymał tę konkretną kombinację leków (REGEN-COV2, remdesivir i deksametazon) - powiedział CNN dr Jonathan Reiner z George Washington University. - Jedyny wniosek, jaki można wyciągnąć z tej potrójnej terapii, jest taki, że lekarze prezydenta czują, że jego zdrowie jest w poważnym niebezpieczeństwie - dodaje doktor. Ekspert podkreśla, że remdesivir, a tym bardziej deksametazon są stosowane u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 ze względu na duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych - anemii czy toksycznego uszkodzenia wątroby lub nerek. Lekarze dziwią się więc, że takie leki zostały podane Donaldowi Trumpowi, który przekonywał, że ma niewielkie objawy zakażenia.

Więcej o: