Konflikt o Górski Karabach. Armenia oskarża Turcję o zestrzelenie samolotu wojskowego

Armenia poinformowała, że turecki myśliwiec F-16 zestrzelił jeden z jej samolotów wojskowych. Według rzecznika prasowego armeńskiego ministerstwa obrony Shushana Stepanyana turecki myśliwiec wspierał lotnictwo Azerbejdżanu w bombardowaniu cywilnych osiedli w Armenii. Turcja i Azerbejdżan zaprzeczają tym doniesieniom.

Jak podało Ministerstwo Obrony Armenii, nad ranem turecki F-16 zestrzelił Su-25 należący do armeńskich sił zbrojnych. Według doniesień pilot samolotu zginął na miejscu. Rzecznik prasowy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana powiedział, że jest to "trick propagandowy" a azerbejdżańskie ministerstwo obrony nazwało informacje strony armeńskiej kłamstwem.

Władze w Ankarze ogłosiły wcześniej, że są zdecydowane pomóc Azerbejdżanowi w - jak to określiły - "odzyskaniu okupowanego regionu i w obronie jego interesów zgodnie z prawem międzynarodowym".

Zobacz wideo Pilot F-15 wylądował uszkodzonym samolotem. Zapis z kokpitu

Konflikt o Górski Karabach. Armenia i Azerbejdżan raportują o kolejnych ofiarach

Walki pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem wybuchły w niedzielę, po tym, jak władze w Baku podjęły próbę odzyskania kontroli nad regionem Górskiego Karabachu. Według władz Armenii na razie separatystyczne siły samoobrony, wspierane przez armeńskie wojska, odpierają ataki armii Azerbejdżanu. Natomiast w Baku oświadczono, że azerbejdżańskie wojska odzyskały kontrolę nad kilkoma miejscowościami i zajęły strategiczne pozycje.

Obie strony informują o licznych ofiarach konfliktu. Do tej pory w walkach zginęło prawie sto osób, w tym wielu cywilów.

Więcej na temat starć w Górskim Karabachu:

Więcej o: