"NYT": "Donald Trump przez 10 lat nie płacił podatków". Jest komentarz Donalda Tuska

Donald Tusk skomentował ostatnie doniesienia na temat rozliczeń fiskalnych prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump miał pomniejszać wysokość swoich dochodów. Polityk ocenił te wiadomości jako "totalny fake news".

Do tych informacji odniosło się wielu polityków, w tym były premier Polski Donald Tusk. "Donald Trump od dawna mówił, że obniży podatki. Nie zdawaliśmy sobie po prostu sprawy, że miał na myśli swoje podatki" - napisał na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej.

"NYT": Donald Trump przez 10 lat nie płacił podatków, ale wydał 70 tys. dolarów na pielęgnację włosów

Dziennikarze "New York Timesa" ujawnili, że prezydent Donald Trump przez pierwsze dwa lata swoich rządów zapłacił zaledwie 1500 dolarów podatku dochodowego. Prezydent USA miał ponadto nie zapłacić żadnego podatku przez 10 z ostatnich 15 lat twierdząc, że stracił o wiele więcej pieniędzy, niż był w stanie zarobić. Według raportu w ciągu 15 lat miał zarobić blisko 500 mln dolarów.

Według raportu Donald Trump miał korzystać dodatkowo z ulg podatkowych od wydatków osobistych, w tym tych ponoszonych na utrzymanie rezydencji czy samolotów. Pojawia się nawet kwota 70 tysięcy dolarów na pielęgnację włosów i setki tysięcy dolarów wypłacanych córce Ivance, która była konsultantką The Trump Organization.

Donald Trump od lat utrzymuje oświadczenia podatkowe w tajemnicy

Donald Trump przez wiele lat utrzymywał w tajemnicy oświadczenia podatkowe. Był też jedynym prezydentem w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych, który ich nie opublikował po objęciu urzędu. Od ponad roku prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance Jr. domaga się udostępnienia zeznań podatkowych polityka i wglądu w dokumentacje grupy The Trump Organization, która łączy blisko 500 firm należących do Trumpa.

W maju 2019 roku Donald Trump przyznał, że w latach 1985-1994 zgłosił fiskusowi straty przekraczające miliard dolarów i przez osiem lat nie płacił podatków. Po publikacji "NYT" polityk ocenił raport jako "totalny fake news" i powiedział, że płacił wszystkie składki - nie chciał jednak przedstawić dziennikarzom zebranym w Białym Domu żadnych dodatkowych szczegółów.

Raport "New York Timesa" opublikowany został w niedzielę, tuż przed pierwszą zapowiedzianą na wtorek debatą prezydencką, w której zmierzą się Donald Trump i Joe Biden. Prezydentowi nie pomogą na pewno jego ostatnie wypowiedzi, w których mówi o "śpiącym Bidenie", który powinien poddać się testowi na obecność narkotyków.

Zobacz wideo Kamala Harris może objąć stanowisko wiceprezydenta USA
Więcej o: