Wybory prezydenckie w USA. OBWE rusza z misją obserwacyjną, jej szefową po raz pierwszy Polka

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych wchodzi w kluczową fazę. Głosowanie 3 listopada, ale już pięć tygodni wcześniej OBWE rozpocznie swoją misję obserwacyjną. Szefową tej misji została Urszula Gacek. To pierwszy raz, kiedy Polka pełni tę funkcję w USA.

OBWE rozpocznie swoją misję obserwacyjną przy wyborach w USA we wtorek 29 września. Tak wynika z zaproszenia na konferencję prasową, które opublikowała organizacja na swojej stronie internetowej. 

OBWE startuje z misją obserwacyjną w USA. Jej szefową Polka

Szefową misji została Polka, Urszula Gacek. To ekonomistka z wykształcenia (studia ukończyła na Uniwersytecie Oksfordzkim) i dyplomatka z dużym doświadczeniem, była stałą przedstawicielką RP przy radzie Europy (w latach 2011-2014), konsul generalną w Nowym Jorku (2014-2016). Jest też doświadczonym obserwatorem wyborów, w ostatnich latach kierowała już kilkoma misjami ODIHR (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka - instytucja OBWE), a wcześniej była krótkoterminowym obserwatorem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Działała również w polityce, była senatorką i eurodeputowaną z list PO. 

Wybory prezydenckie w USA. Donald Trump zmierzy się z Joe Bidenem

Głosowanie powszechne w wyborach prezydenckich za oceanem odbędzie się 3 listopada (choć w niektórych stanach można już oddawać głosy korespondencyjnie) - starający się o reelekcję Donald Trump zmierzy się z Joe Bidenem. OBWE zaczyna monitorowanie wyborów długo przed dniem głosowania, w tym przypadku pięć tygodni wcześniej. Wybory w Stanach Zjednoczonych obserwuje od 2002 roku. 

Więcej o: