Wybuchła walka między siłami Armenii i Azerbejdżanu w Górskim Karabachu. Są doniesienia o ofiarach

W niedzielę doszło do starć między siłami zbrojnymi Armenii i Azerbejdżanu w rejonie Górskiego Karabachu. Kraje te toczą konflikt o położony między nimi region od dekad. Według doniesień są ofiary wśród cywilów.

Premier Armenii Nikol Paszinian poinformował w niedzielę rano, że Azerbejdżan rozpoczął atak powietrzny i ostrzał artyleryjski w regionie Górskiego Karabachu - podaje BBC. Strona azerska oświadczyła, że była to reakcja na "masowy ostrzał" wzdłuż linii frontu. 

Konflikt o Górski Karabach - region, a jednocześnie nieuznawaną przez żadne państwo republikę między Armenią a Azerbejdżanem - trwa od końca lat 80. W ostatnich miesiącach konflikt ponownie się zaognił. 

Według doniesień doszło do zestrzelenia co najmniej jednego śmigłowca sił powietrznych Azerbejdżanu. Rzecznik Praw Człowieka nieuznawanej republiki Górskiego Karabachu poinformował, że w wyniku ostrzału zginęła kobieta i dziecko, a dwóch innych cywilów zostało rannych. 

Mapa stron konfliktu  o Górski KarabachMapa stron konfliktu o Górski Karabach Fot. Achemish / CC BY-SA 4.0

Sprzeczne doniesienia o tym, kto zaatakował pierwszy

Do ostatniej poważnej eskalacji doszło w lipcu. Wtedy w walkach zginęło 16 osób. W Baku, stolicy Azerbejdżanu, doszło wtedy do protestów wzywających do pełnej mobilizacji i odzyskania regionu siłą. 

Według cytowanego przez BBC ministerstwa obrony Armenii o 8:10 czasu lokalnego doszło do pierwszego ostrzału cywilnych zabudowań w Górskim Karabachu. Armeńskie wojsko twierdzi, że zestrzeliło dwa śmigłowce i trzy drony. W komunikacie napisano o "proporcjonalnej reakcji" i "pełnej odpowiedzialności władz Azerbejdżanu" za obecną sytuację.

Tymczasem władze w Baku twierdzą, że ich działania były reakcją na atak ze strony Armenii. Poinformowano o "kontrofensywie na całej linii frontu w celu zduszenia działań militarnych sił Armenii i zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej". 

Azerbejdżan twierdzi, że zestrzelono tylko jeden śmigłowiec, jego załoga przetrwała, zaś wojsko zniszczyło 12 instalacji obrony przeciwpowietrznej sił Armenii. 

Konflikt o Górski Karabach

Wojna w Górskim Karabachu wybuchła w okresie rozpadu Związku Radzieckiego, początkowo jako spór między sowieckimi republikami, którzy później przerodził się w otwartą wojnę. 

Górski Karabach leży na terytorium, które zgodnie z prawem międzynarodowym należy do Azerbejdżanu, jednak jest zamieszkiwane przez etnicznych Ormian, którzy powołali Republikę Arcach / Republikę Górskiego Karabachu. Kontroluje ona to terytorium, ale nie jest uznawana przez żadne państwo.  

Więcej o: