Hiszpański polityk udawał, że mówi po angielsku. Myślał, że dzięki masce nikt nie zauważy

Podczas prezentowania Walencji w konkursie na Europejską Stolicę Innowacji 2020 hiszpański polityk Carlos Galiana udawał, że mówi po angielsku. Myślał, że dzięki nałożonej masce nikt nie pozna się na oszustwie.

Carlos Galiana, rzecznik prasowy partii Compromis oraz minister innowacji wspólnoty autonomicznej Walencji, miał wygłosić prezentację swojego miasta w finale konkursu na Europejską Stolicę Innowacji 2020. Wydawało się, że w wystąpieniu, które odbyło się za pomocą łącza internetowego, Galiana mówił płynnie po angielsku.

 

Wpadka hiszpańskiego polityka. Udawał, że mówi po angielsku

Na nagraniu udostępnianym przez zagraniczne media widać, jak polityk gestykuluje. Łatwo dostrzec też ruchy ust pod maseczką. Jednak jak zauważają hiszpańskie media, jedna rzecz się nie zgadzała - głos. Szybko wyszło na jaw, że Galiana, z zawodu aktor, nie zna biegle języka angielskiego. Udawał więc, że mówi, gdy w rzeczywistości był dubbingowany przez native speakera z wyraźnym brytyjskim akcentem. 

Zobacz wideo Hiszpańska policja i służby medyczne dziękują sobie nawzajem za walkę z koronawirusem

Lokalne władze utrzymują, że zachowanie Galiany wynikało z surowych wytycznych Komisji Europejskiej. KE wymagać miała, by w finale konkursu miasta były prezentowane po angielsku. Dlatego też nie zdecydowano się na standardowe wsparcie ze strony tłumacza

Polityk już przeprosił za nieprzemyślane wystąpienie. W cytowanym przez media oświadczeniu przekonywał, że chciał, by jego wiadomość była jak najlepiej zrozumiana. Przyznał, że "z dystansu" jego zachowanie nie było właściwe.

Ostatecznie Europejską Stolicą Innowacji 2020 zostało belgijskie Lueven.

Więcej o: