Duda z wizytą we Włoszech, wśród tematów kolejna kadencja Łukaszenki. Szczerski: Jest z nią problem

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski przyznał, że z kolejną kadencją Alaksandra Łukaszenki "jest problem". M.in. o sytuacji na Białorusi polski prezydent Andrzej Duda rozmawiał podczas wizyty we Włoszech z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppe Conte. Przed południem białoruskie media państwowe podały, że Alaksandr Łukaszenka objął funkcję prezydenta kraju. Inauguracja odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi.

O to czy prezydent Andrzej Duda w świetle dzisiejszych wydarzeń uważa Alaksandra Łukaszenkę za prezydenta Białorusi, minister Krzysztof Szczerski został zapytany przez Polskie Radio podczas wizyty w Rzymie. - Samo zaprzysiężenie prezydenta Łukaszenki pokazywało, że jest problem z tą kolejną jego kadencją. I myślę, że prezydent Łukaszenka sam jest świadomy tego problemu, w jakim dzisiaj się znalazł - ocenił Szczerski.

Czytaj też: Państwa reagują na potajemną inaugurację Łukaszenki. MSZ: Wybrany w niedemokratycznych wyborach

Szczerski o nowej kadencji Łukaszenki. "Jest jasne przekonanie Polski i Włoch, że należy oddać Białorusinom prawo do decydowania"

Polskie MSZ oświadczyło wcześniej, że prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę, niezależnie od tego, czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że kwestia Białorusi była tematem rozmów Andrzeja Dudy z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppe Conte. Warszawa i Rzym mają w tej sprawie zbieżny pogląd.

Tu jest jasne przekonanie Polski i Włoch o tym, że należy oddać Białorusinom prawo do decydowania o przyszłości własnego kraju. To prawo jest dziś im odebrane i oni się tego prawa domagają. To powinno być celem Europy, żeby doprowadzić Białorusinów do wolności ich własnego politycznego wyboru. Niczego nie narzucamy, niczego nie definiujemy za nich, chcemy tylko, by Białorusini mieli prawo do tego, żeby samodzielnie swoją przyszłość wybrać. Tego prawa dziś nie mają

- podkreślał prezydencki minister. Krzysztof Szczerski dodał, że Unia Europejska nie powinna wahać się, tylko wspomóc Białoruś w drodze do wolnych wyborów.

Białoruskiego przywódcy za prezydenta kraju nie uznają także m.in. Litwa i Niemcy.

Zobacz wideo „Plan Marshalla” dla Białorusi. Premier rozmawiał z opozycją
Więcej o: