Niemiecki minister: Procedura z art. 7 wobec Polski nie zostanie wstrzymana

Procedura z art. 7 uruchomiona wobec Polski i Węgier w związku z łamaniem praworządności nie zostanie wstrzymana. Unia Europejska wykazała, że w żadnych z tych krajów nie doszło do wystarczającej poprawy w tym zakresie - poinformowała niemiecka prezydencja UE.

We wtorek 22 września w Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich. O sprawie Polski i Węgier opowiadali wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Po Radzie ds. Ogólnych niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth spotkał się z dziennikarzami.

- Dziś, na podstawie obszernych raportów Komisji Europejskiej na temat sytuacji na Węgrzech i w Polsce, ustaliliśmy, że nie ma warunków do zakończenia procedury na podstawie art. 7 i że będzie ona kontynuowana - powiedział Roth, którego słowa cytuje agencja informacyjna Reuters

KE krytyczna wobec Polski. Niemiecka prezydencja pracuje nad legislacją reguły "pieniądze za praworządność" 

Polska Agencja Prasowa, na którą powołuje się portal wiadomosci.dziennik.pl, informuje nieoficjalnie, że raport Komisji Europejskiej dotyczący praworządności w Polsce wskazuje, że problemem jest przede wszystkim sytuacja w polskim sądownictwie. KE niepokoi m.in. ustawa o dyscyplinowaniu sędziów oraz to, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości. 

Deutsche Welle pisze, że najważniejszym zadaniem niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest legislacyjne uzgodnienie z Parlamentem Europejskim pakietu budżetowego, który został politycznie zatwierdzony w czasie szczytu UE w lipcu. Elementem tego pakietu jest reguła "pieniądze za praworządność". Ma ona pozwolić na zawieszanie wypłat dla krajów łamiących zasady państwa prawa od stycznia 2021 roku. Takiemu rozwiązaniu przeciwne są zarówno Polska, jak i Węgry. 

Zobacz wideo Charles Michel, szef Rady Europejskiej: Po raz pierwszy nasz budżet będzie powiązany z klimatycznymi celami i poszanowaniem dla praworządności [ENG]
Więcej o: