We wtorek 22 września w Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich. O sprawie Polski i Węgier opowiadali wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Po Radzie ds. Ogólnych niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth spotkał się z dziennikarzami.
- Dziś, na podstawie obszernych raportów Komisji Europejskiej na temat sytuacji na Węgrzech i w Polsce, ustaliliśmy, że nie ma warunków do zakończenia procedury na podstawie art. 7 i że będzie ona kontynuowana - powiedział Roth, którego słowa cytuje agencja informacyjna Reuters.
Polska Agencja Prasowa, na którą powołuje się portal wiadomosci.dziennik.pl, informuje nieoficjalnie, że raport Komisji Europejskiej dotyczący praworządności w Polsce wskazuje, że problemem jest przede wszystkim sytuacja w polskim sądownictwie. KE niepokoi m.in. ustawa o dyscyplinowaniu sędziów oraz to, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości.
Deutsche Welle pisze, że najważniejszym zadaniem niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest legislacyjne uzgodnienie z Parlamentem Europejskim pakietu budżetowego, który został politycznie zatwierdzony w czasie szczytu UE w lipcu. Elementem tego pakietu jest reguła "pieniądze za praworządność". Ma ona pozwolić na zawieszanie wypłat dla krajów łamiących zasady państwa prawa od stycznia 2021 roku. Takiemu rozwiązaniu przeciwne są zarówno Polska, jak i Węgry.