Czechy. Minister zdrowia podał się do dymisji. "Bardziej zależy mi na kraju, niż urzędzie ministra"

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podał się do dymisji. Decyzja ta została podjęta w okresie gwałtownego wzrostu liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju ze stolicą w Pradze.

Od kilku tygodni w Czechach stale rosną liczby zakażonych SARS-CoV-2. Miejscowe ministerstwo zdrowia i podległe mu służby wdrażają nowe rozwiązania sanitarne, jednak w okresie ostatnich kilkunastu dni nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.

Minister zdrowia tłumaczy swoją decyzję

Adam Vojtiech na swoim profilu na Facebooku wyjaśnił dokładne przyczyny swojej dymisji. - Chcę stworzyć przestrzeń na nowe rozwiązania problemu epidemii koronawirusa. Bardziej zależy mi na tym kraju i zdrowiu ludności niż na urzędzie ministra - napisał.

W dalszej części swojego oświadczenia Vojtiech wymienił listę działań, które udało mu się zrealizować wspólnie z rządem. - Przyszedłem do ministerstwa z jasnym zadaniem. Aby popchnąć do zmian systemowych, jednak epidemia koronawirusa nie pozwala mi ich ukończyć. Prace ministra wykonałem z serca i z całych sił. I myślę, że przez te trzy lata udało się zrobić wiele dobrych rzeczy - tłumaczył.

Spore wzrosty zakażeń w Czechach

Co prawda w ostatnią niedzielę liczba potwierdzonych przypadków w Czechach była pierwszy raz od sześciu dni niższa, niż tysiąc, jednak lokalne media tłumaczą to mniejszą liczbą testów przeprowadzanych w czasie dni wolnych.

Pierwszy raz bariera tysiąca nowych przypadków w ciągu dnia została przekroczona 8 września. Osiem dni później przybyło ponad dwa tysiące nowych zakażeń, zaś dzień później ponad trzy tysiące.

Zobacz wideo Wanda Nowicka o projekcie ustawy ws. bezkarności urzędników: To będzie tarcza antyrakietowa dla osób bliskich władzy