Ochroniarz szefa brytyjskiego MSZ zostawił na siedzeniu w samolocie naładowaną broń. "Traktujemy sprawę poważnie"

Funkcjonariusz brytyjskiej policji, ochraniający ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba, został zawieszony po tym, jak zostawił naładowaną broń na siedzeniu samolotu. "Traktujemy sprawę niezwykle poważnie" - przekazał w sobotę rzecznik londyńskiej policji, cytowany przez CNN.

W tym tygodniu szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab odbył oficjalną wizytę do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się m.in. sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Jak ustaliło CNN, w piątek, podczas powrotnego lotu do Londynu, jeden z towarzyszących Raabowi funkcjonariuszy brytyjskiej policji pozostawił naładowany pistolet na fotelu samolotu. 

Zobacz wideo Oko na świat. Co zmieni się dla nas po brexicie?

Ochroniarz Dominica Raaba pozostawił broń na pokładzie samolotu. To nie pierwszy taki incydent 

Sky News i "The Sun" informują nieoficjalnie, że po tym, jak samolot wylądował na lotnisku Heathrow i opuścili go wszyscy pasażerowie, schowany do kabury pistolet (Glock 19) miała odnaleźć sprzątaczka. 

"Traktujemy tę sprawę niezwykle poważnie. Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności, funkcjonariusz pozostaje zawieszony w pełnieniu obowiązków" - powiedział w sobotę rzecznik londyńskiej policji.

Na początku 2020 r. doszło do podobnego incydentu z udziałem policyjnego ochroniarza byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Wówczas naładowaną broń pasażerowie odnaleźli w toalecie samolotu. Wywołało to panikę na pokładzie. W rezultacie lot z Nowego Jorku do Londynu opóźnił się o ponad godzinę. 

Szybko zorientowano się, do kogo należy pistolet, ponieważ leżały przy nim także paszporty byłego premiera Wielkiej Brytanii oraz jego ochroniarza. Według CNN broń została usunięta z samolotu przed startem.

Policjanci mogą wnosić broń na pokład lotów komercyjnych, o ile spełniają wytyczne bezpieczeństwa - w przypadku tego lotu będą to zalecenia Administracji Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych oraz brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jako były premier David Cameron ma prawo do ochrony, którą zapewnia policja metropolitalna.

Więcej na ten temat: Ochroniarz Davida Camerona wywołał panikę w samolocie - zgubił naładowaną broń w toalecie

Więcej o: