Paryż. "Turysta z Polski" wspinał się po wieży Montparnasse. Został zatrzymany przez policję

Francuskie media informują o "turyście z Polski", który w piątek wspinał się bez zabezpieczeń po jednym z najwyższych wieżowców Paryża - wieży Montparnasse. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.

"Policja aresztowała mężczyznę, który wspinał się po elewacji wieży Montparnasse - jednego z najwyższych wieżowców we Francji" - podała agencja AFP. Mężczyzna nie używał lin ani innych zabezpieczeń. Do aresztowania doszło w piątek 19 września około godz. 20. Niebezpieczny wyczyn obserwowały dziesiątki przechodniów, co widać na licznych filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych.

Wieżę Montparnasse zlokalizowaną w dzielnicy o tej samej nazwie zbudowano na przełomie lat 60. i 70. XX w. Budynek ma 210 m metrów wysokości i 59 kondygnacji. W 1995 i 2015 r. na Montparnasse wspiął się Alain Robert - francuski wspinacz zwany Spider-Manem, znany przede wszystkim ze swoich wejść na wieżowce.

Paryż. Polak wspinał się po elewacji wieży Montparnasse. Został zatrzymany przez policję

Wspinaczowi udało się ostatecznie wdrapać na dach wieżowca. Od połowy drogi towarzyszył mu ratownik, który dotarł do niego na linie. Francuskie media informowały też, że "bezimienny" śmiałek, który trafił na komisariat, podawał się za "turystę z Polski". 

Wieżę Montparnasse zdobył Marcin Banot, wspinacz i youtuber ze Śląska. W czerwcu 2019 r. udało mu się - również bez zabezpieczeń - wejść na dach hotelu Marriott w Warszawie. 

 
Zobacz wideo Dach świata tonie w śmieciach. Zebrano 11 ton opadów
Więcej o: