Łukaszenka: Zamykamy granice z Polską i Litwą. "Powstrzymajcie swoich szalonych polityków"

Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś jest zmuszona zamknąć granice z Polską i Litwą. Wzmocniona zostanie ta z Ukrainą.
Jesteśmy zmuszeni zamknąć granicę państwową od zachodu - z Litwą i Polską. Jesteśmy także zmuszeni do wzmocnienia granicy państwowej z naszą bratnią Ukrainą. Nie chcę, aby nasz kraj był w stanie wojny. Tym bardziej nie chcę, aby Białoruś, Polska i Litwa zamieniły się w teatr działań wojennych

- powiedział, jak podaje TUT.by, Łukaszenka. Zaapelował także do obywateli Polski i Litwy, aby "powstrzymali swoich szalonych polityków" i "nie pozwolili wybuchnąć wojnie".

Cichanouska wygłosi przemówienie przed ONZ

Tymczasem liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wygłosi w piątek przemówienie przed Radą Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Wystąpienie odbędzie się w formie wideokonferencji. UE zaapelowała do ONZ o monitorowanie sytuacji na Białorusi w związku z wyborami prezydenckimi z 9 sierpnia, która Wspólnota uznała za sfałszowane.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciw rządzącemu od 26 lat Łukaszence, który jest oskarżany o sfałszowanie wyborów prezydenckich.

Zobacz wideo „Plan Marshalla” dla Białorusi. Premier rozmawiał z opozycją