Polscy żołnierze pojadą na misję NATO do Turcji. Kontyngent będzie liczył do 80 osób

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ustanawiające Polki Kontyngent Wojskowy w Turcji - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. W ramach działań NATO do Turcji trafi około 80 polskich żołnierzy. Misja nie będzie miała charakteru bojowego.

- Odpowiedzieliśmy pozytywnie na niedawny apel strony tureckiej skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Polscy żołnierze pojadą na misję NATO do Turcji. Andrzej Duda podpisał postanowienie

- Prezydent RP podpisał postanowienie o ustanowieniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji, w ramach działań NATO wzmacniających bezpieczeństwo tureckiego sojusznika (TAMT). Kontyngent będzie liczył do 80 osób - napisało BBN na Twitterze.

Polscy żołnierze będą częścią operacji sojuszniczej prowadzonej w Turcji od 2015 r. BBN podkreśla, że misja z udziałem Polaków nie będzie miała charakteru bojowego.

- Przypomnę, że prezydent dotychczas wydał postanowienia o uruchomieniu kontyngentów wojskowych na Łotwie, Sycylii, w Rumunii, Kuwejcie, Iraku oraz ostatnio w Libanie, w ramach operacji pokojowej ONZ – stwierdza Soloch.

Zobacz wideo Amerykańskie bombowce B-52 w bazie w Wielkiej Brytanii

To będzie pierwsza misja polskich żołnierzy w Turcji

Misja polskich żołnierzy będzie polegała na prowadzeniu działań rozpoznawczych, ale również na zwiększeniu obecności lotniczych systemów ostrzegania oraz aktywności sił morskich. W ramach misji Polska wystawi 80 żołnierzy i pracowników wojska oraz samolot patrolowo-ostrzegawczy Bryza. Kontyngent polskich żołnierzy będzie działał na wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym. 

Szef BBN wspomniał, że "wspieranie sojuszników jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy i częścią umacniania pozycji RP na arenie międzynarodowej".

BBN podkreśla, że będzie to pierwsza misja polskiego wojska w Turcji. W 2003 r. Polska przygotowywała kontyngent do Turcji ze względu na amerykańsko-brytyjskie planową inwazję na Irak i spodziewane kontruderzenie Iraku na Turcję. Ostatecznie postanowienie o użyciu polskich sił zbrojnych w Turcji zostało uchylone. 

Więcej o: