Słowenia. Nowym pomnik Melanii Trump wygląda jak "Jeżus" z Borji. Poprzednia figura została podpalona

Niedaleko miejscowości Sevnica w Słowenii odsłonięto pomnik pierwszej damy USA Melanii Trump. Monument jest repliką drewnianej rzeźby, która została spalona na początku lipca.

Nowa rzeźba Melanii Trump została wykonana z brązu - informuje Reuters. Znajduje się na niemal 3-metrowym cokole wykonanym z drewna. Wybór okolicy, w której stanęła rzeźba, nie jest przypadkowy. Znajdująca się na południowym wschodzie Słowenii Sevnica to rodzinne miasto żony Donalda Trumpa.

Zobacz wideo Donald i Melania Trumpowie rozdają cukierki na Halloween

Słowenia. Odsłonięto nowy pomnik Melanii Trump. Figura w żaden sposób nie przypomina pierwszej damy

Nowa rzeźba raczej nie zadowoli pierwszej damy USA. Monument ani trochę nie przypomina bowiem Melanii Trump. Figura pozbawiona jest jakichkolwiek szczegółów twarzy oraz kolorów. Obok pomnika ustawiono tabliczkę z napisem "Ten pomnik dedykowany jest wiecznej pamięci pomnika Melanii, który stał w tym miejscu".

Pomnik przywodzi na myśl słynny obraz "Ecce Homo" z hiszpańskiej Borji, który został poddany nieudanej restauracji przez artystkę-amatorkę Cecilię Giménez. Obraz Elíasa Garcíi Martíneza stał się wówczas internetowym fenomenem. Nazywano go m.in. "Ziemniaczanym Jezusem", "Ecce Mono" (łac. oto małpa), a w Polsce - "Jeżusem". 

Oryginalna drewniana rzeźba została zamówiona przez amerykańskiego artystę mieszkającego w Berlinie Brada Downeya. Figura została wykonana przez lokalnego artystę Alesa Zupevca, który stworzył ją przy użyciu piły mechanicznej. Rzeźba została pomalowana na bladoniebieski kolor mający przypominać płaszcz, który miała na sobie Melania Trump podczas inauguracji prezydentury swojego męża.

Oryginalna rzeźba została podpalona 4 lipca bieżącego roku. W ten dzień Amerykanie obchodzą swoje najważniejsze święto, Dzień Niepodległości. Wcześniej spalono również rzeźbę Donalda Trumpa, która stanęła w mieście Moravce na wschód od Lublany.

Więcej o: