Białoruś. Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa oskarżona. "Działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa"

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została oskarżona o "wzywanie do działania na szkodę bezpieczeństwa państwa". Informację przekazał Białoruski Komitet Śledczy.
Zobacz wideo Protesty na Białorusi nie ustają. Tak wyglądał ostatni weekend w Mińsku

Maryja Kalesnikawa pozostanie w areszcie. Białoruska opozycjonistka usłyszała zarzuty, grozi jej od dwóch do pięciu lat więzienia.

Śledczy oskarżyli Maryję Kalesnikawą na podstawie art. 361.3 (wezwania do działań mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Republiki Białorusi z wykorzystaniem mediów i internetu) Kodeksu Karnego Białorusi - napisał Komitet Śledczy w komunikatorze Telegram

- czytamy na stronie Bielsatu.

Białoruś. Maryja Kalesnikawa oskarżona o "działanie na szkodę państwa"

Maryja Kalesnikawa została zatrzymana 7 września w centrum Mińska przez zamaskowanych mężczyzn. Kalesnikawa jest jedną z białoruskich opozycjonistek, które należą do prezydium Rady Koordynacyjnej. Została ona powołana przez opozycję białoruską w celu walki z reżimem Łukaszenki.

Funkcjonariusze reżimu Łukaszenki próbowali zmusić Kalesnikawą do opuszczenia kraju, wywożąc ją na granicę z Ukrainą. Kalesnikawa - by uniknąć przymusowego wydalenia z kraju - podarła swoje dokumenty.

W sobotę prawniczka opozycjonistki przekazała, że z aresztu w Mińsku trafiła ona do aresztu śledczego w Żodzinie, gdzie jej stan zdrowia pogorszył się z powodu silnej alergii na kurz.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty. Zdaniem opozycjonistów i Białorusinów reżim rządzącego od 26 lat krajem Alaksandra Łukaszenki sfałszował wybory prezydenckie. Protesty są brutalnie tłumione przez funkcjonariuszy milicji i OMON-u.

Więcej o: