Ojciec Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w zachodniej Kanadzie. Powodem jego wypowiedzi

Antysemickie i ksenofobiczne wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka są powodem tego, że duchowny nie będzie mógł odprawiać mszy w kilku parafiach w Kanadzie. Zakaz obejmuje diecezje obejmujące swoją jurysdykcją m.in. skupiska tamtejszej Polonii.

Arcybiskup Edmonton Richard Smith podjął decyzję, w myśl której ojciec Rydzyk będzie miał zakaz odprawiania uroczystości kościelnych w archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafiach w zachodniej części Kanady. Dodatkowo zakaz obejmuje możliwość organizowania spotkań na terenie parafii - podaje Onet.

Kontrowersji wokół ojca Rydzyka powodem zakazu

Wskutek tego zakazu, ojciec Rydzyk nie może odprawiać mszy łącznie w pięciu jurysdykcjach kościelnych - Diecezji Calgary, Diecezji św. Pawła, Archidiecezji Grouard-McLennan, Diecezji Mackenzie-Fort Smith i ukraińskiej katolickiej eparchii Edmonton.

Powodem wydania zakazu są nieakceptowalne przez wiele osób zachowania duchownego, między innymi w postaci braku tolerancji, powiązań politycznych i ksenofobii. Na antenie Radia Maryja kilkukrotnie wypowiadał kontrowersyjne opinie, chociażby nazywając Gretę Thunberg "dzieckiem, które ma się uczyć, a nie manipulować innymi dziećmi".

Petycja w sprawie ,,ukrócenia politycznej działalności"

Pod koniec 2019 roku papież Franciszek otrzymał petycję od Thomasa Lukaszuka, Kanadyjczyka polskiego pochodzenia. Chodziło o "ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka". Na ten moment podpisało się pod nią ponad 200 tys. osób.

- Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele katolickim - brzmi początek petycji.

Zobacz wideo Ojciec Tadeusz przepytuje prezydenta. I zwraca uwagę: "Jest jakaś kolumna szkodząca"
Więcej o: