Atak w Strefie Gazy. Palestyńskie źródła: izraelskie samoloty rozpoczęły naloty na pozycje Hamasu

Palestyńscy bojownicy wystrzelili dwa pociski rakietowe ze Strefy Gazy na terytorium Izraela - poinformowało izraelskie wojsko. W tym samym czasie w Białym Domu odbyło się podpisanie porozumienia między Izraelem a Królestwem Bahrajnu. W odpowiedzi Izrael rozpoczął naloty na pozycje Hamasu. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Alarm rakietowy zabrzmiał w miastach położonych w południowym Izraelu w pobliżu Strefy Gazy: Aszkelon i Aszdod. Jak poinformowało wojsko, w kierunku Izraela wystrzelono dwie rakiety, z których jedna została przechwycona przez system obrony powietrznej. Dwie osoby doznały niegroźnych obrażeń, które zostały spowodowane przez potłuczone szkło. 

 Z kolei około godziny 3 czasu polskiego Izrael rozpoczął naloty na pozycje Hamasu. Jak podaje agencja Asosiated Press, izraelskie samoloty zaatakowały m.in. bazę szkoleniową bojowników Hamasu. Nie ma informacji o ofiarach.

W środę nad ranem w miastach położonych przy granicy ze Strefą Gazy ponownie słychać było syreny. Jak informuje Reuters, wystrzelonych zostało jeszcze 15 rakiet.

Izrael i Bahrajn nawiązują stosunki dyplomatyczne

Ostrzał zbiegł się z wtorkową uroczystością podpisania w Białym Domu porozumienia o normalizacji stosunków między przedstawicielami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu oraz Izraela i prezydentem USA Donaldem Trumpem. Palestyna uznała podpisanie porozumienia przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn za zdradę. Palestyńczycy od 1948 roku walczą o ustanowienie niepodległego państwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

Izrael przyjął umowy ze Zjednoczonych Emiratami Arabskimi i Bahrajnem, które są dopiero trzecim i czwartym krajem arabskim, po Egipcie i Jordanii, które uznają Izrael. We wtorek ratusz w Tel Awiwie został rozświetlony słowem "pokój" w języku angielskim, hebrajskim i arabskim. W Jerozolimie władze wyświetliły na ścianach Starego Miasta flagi USA, Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu. Kilka dni temu na Twitterze Donald Trump nazwał to porozumienie "historycznym przełomem".

Ostrzeżenie o ostrzale opublikowano w izraelskiej telewizji podczas transmitowanej na żywo uroczystości podpisania porozumienia.

Radykalny Hamas rządzi Strefą Gazą od 2007 roku, kiedy przejął władzę od Autonomii Palestyńskiej.

Zobacz wideo Czym jest Strefa Gazy?
Więcej o: