Meksyk. Ciało Julio Valdivia znalezione z odciętą głową. Zabójstwo dziennikarza piszącego o gangach

Zabójstwo Julio Valdivii, meksykańskiego dziennikarza zajmującego się przestępstwami i przemocą w regionie opanowanym przez kartele narkotykowe, wstrząsnęło całym krajem. Jego ciało z odciętą głową znaleziono w pobliżu torów kolejowych na obszarze działania jednego z opisywanych przez niego karteli.

Julio Valdivia pracował dla "Diario El Mundo". Po tym, jak gazeta zamieściła na swoim profilu na Facebooku serię postów o tragedii i nekrolog, czytelnicy masowo zaczęli wyrażać swoje zdanie na temat zabójstwa. "Niech Bóg ma w opiece wszystkich dziennikarzy", "Mamy nadzieję, że zostanie wymierzona sprawiedliwość" - brzmią niektóre z komentarzy.

Meksyk. Julio Valdivia nie żyje. "Był torturowany"

Tragiczną wiadomość o śmierci dziennikarza gazeta podała właśnie na Facebooku. - Dziennikarz El Mundo, który relacjonował dla nas z regionu Tezonapa, został zamordowany. Niestety dziś po południu znaleziono ciało Julio Valdivii z odciętą głową - napisano.

Ciało Valdivii znaleziono w pobliżu torów w Motzorongo, w odległości około 100 km od Veracruz we wschodniej części Meksyku. Nieopodal znaleziono również jego motocykl. Pierwsze podejrzenia sugerowały, że dziennikarz wpadł pod pociąg, jednak niedługo później odrzucono tę teorię. - Valdivia został ścięty. Był torturowany - opisywał jeden z pracowników "Diario El Mundo".

To nie pierwsze zabójstwo. Meksyk nie jest dobrym miejscem dla reporterów

Jak podała międzynarodowa organizacja "Reporterzy bez Granic", Julio Valdivia jest piątym meksykańskim dziennikarzem, którego w tym roku zamordowano. W ostatnich ośmiu latach było ich już 25, natomiast od 2000 roku - ponad 100.

W raporcie poświęconym Meksykowi organizacja podaje, że pomimo tego, że kraj ten nie znajduje się w stanie wojny, ginie w nim najwięcej dziennikarzy. Państwo to nazwano również najniebezpieczniejszym w całej Ameryce Łacińskiej dla reporterów.

Zobacz wideo Co wolno robić, a czego należy unikać odpoczywając w Tajlandii, Dominikanie lub Meksyku?
Więcej o: