Sejm Litwy przyjął rezolucję ws. Białorusi. Uznał Cichanouską za liderkę wybraną przez naród

Sejm Litwy przyjął kolejną rezolucję dotyczącą sytuacji na Białorusi. Litewscy deputowani uznali Swiatłanę Cichanouską za liderkę wybraną przez białoruski naród. Wzywają też opinię międzynarodową, by wspierała białoruską opozycję w dążeniu do powtórnych wyborów.

W dokumencie parlamentarzyści wzywają do uznania działań Alaksandra Łukaszenki za zbrodnie przeciwko narodowi białoruskiemu i faktyczną aneksję kraju. Chodzi o prowadzoną przez dyktatora politykę wewnętrzną i zagraniczną. Działania Alaksandra Łukaszenki prowadzą do legitymizacji jego władzy i zawierania nowych umów międzynarodowych z Rosją, a te - jak głosi dokument - ograniczałyby suwerenność kraju. Litewscy parlamentarzyści wezwali społeczność międzynarodową do zażądania od Moskwy, aby ta nie wspierała Alaksandra Łukaszenki. W przypadku, gdyby stało się inaczej, zaapelowano o nałożenie dodatkowych sankcji na Federację Rosyjską i przedstawicieli białoruskiego reżimu.

Rezolucja litewskiego sejmu ws. Białorusi. "Litwa gra ostro"

"Dziś litewski parlament przyjął rezolucję, w której podkreślono, że ustępujące przywództwo utraciło legitymację i wezwał społeczność międzynarodową do poparcia Swiatłany Cichanouskiej i białoruskiej Rady Koordynacyjnej w ich staraniu o nowe demokratyczne wybory" - napisał na Twitterze Linas Linkevicius, szef litewskiego MSZ

"Litwa gra ostro. Rezolucja Sejmasu: Cichanouska jest liderem wybranym przez BY naród i jest jedynym legalnym przedstawicielem białoruskiego narodu. Do nowych wyborów" - skomentował na Twitterze Andrzej Poczobut. Dziennikarz opublikował też fragment rezolucji z wezwaniem do uznania Cichanouskiej i Rady Koordynacyjnej za "jedynych legalnych reprezentantów narodu białoruskiego".

Sejm Litwy w rezolucji zaoferował też Białorusinom pomoc, między innymi prawną, polityczną, gospodarczą, a także inne formy pomocy w przypadku, gdyby w kraju miało dojść do transparentnych i demokratycznych wyborów. Rezolucję poparło 91 posłów znajdujących się na sali obrad. W głosowaniu nie wzięła udział jedynie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Zobacz wideo Bielan o polskich działaniach na Białorusi

Jej przewodniczący Waldemar Tomaszewski wyjaśnił agencji prasowej ELTA, że tekst rezolucji prowadzi do nieuzasadnionych napięć pomiędzy sąsiednimi państwami. Litewski parlament w sierpniu przyjął inną rezolucję, w której nie uznał Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

Więcej o: