Cichanouska kandydatką Polaków w PE do nagrody Sacharowa. "Reprezentuje białoruskie społeczeństwo"

Swiatłana Cichanouska, reprezentująca białoruskie społeczeństwo, jest kandydatką wszystkich polskich europosłów do nagrody imienia Sacharowa.

Nagroda przyznawana jest każdego roku przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. O wspólnych ustaleniach, ponad podziałami, polskich delegacji z grup chadeków, socjalistów i konserwatystów poinformował Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Chcemy, aby tę nagrodę przyznać społeczeństwu białoruskiemu, które dziś reprezentuje Swiatłana Cichanouska jako lider demokratycznej opozycji. Wyślemy list do wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim, aby można było osiągnąć jednomyślność, by po prostu była to silna nagroda przekazana białoruskiemu społeczeństwu

- powiedział Andrzej Halicki.

"Dzisiaj społeczeństwo się obudziło, a uosobieniem tego społeczeństwa staje się Swiatłana Cichanouska"

Europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Polacy chcą uhonorować białoruskie społeczeństwo, które buntuje się przeciwko reżimowi i protestuje przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich 9 sierpnia.

Cały proces rozpoczął się od wyborów prezydenckich. Pani Swiatłana Cichanouska dotąd nie była przecież politykiem, nie uczestniczyła w życiu politycznym Białorusi. Dzisiaj społeczeństwo się obudziło, a uosobieniem tego społeczeństwa staje się Swiatłana Cichanouska

- tłumaczył polityk. Termin na proponowanie kandydatów upływa w przyszły czwartek. Zgodnie z procedurami listę opiniuje komisja spraw zagranicznych Europarlamentu i wybiera trzy kandydatury, następnie przewodniczący wszystkich grup politycznych podejmują ostateczne decyzje, które są odzwierciedleniem ustaleń wewnątrz Europarlamentu. Nagroda wręczana jest na grudniowej sesji plenarnej.

Czytaj także: Donald Tusk proponuje, by UE nominowała Cichanouskich do Pokojowej Nagrody Nobla. "To byłby silny sygnał"

"Ten naród chce sam decydować o swoim rozwoju"

W środę Swiatłana Cichanouska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaapelowała, aby wszystkie kraje, w tym Rosja, uszanowały suwerenność Białorusi i pozwoliły jej obywatelom samym wyjść z obecnej sytuacji.

Nie chodzi o Rosję, nie chodzi o Europę, tu chodzi o nasz kraj. Chodzi o pragnienie narodu białoruskiego, by zbudować nowy kraj, w którym można żyć. Ten naród chce sam decydować o swoim rozwoju, chcemy mieć przyjazne relacje ze wszystkimi sąsiadami. Prosimy każdy kraj, podkreślam, aby w tym momencie pozwolono nam zająć się naszymi problemami, chcemy je samodzielnie rozwiązać

- powiedziała liderka białoruskiej opozycji.

Czytaj także: Białoruś. Opozycja nie utworzy rządu na uchodźstwie. "Nikt o tym nawet nie mówi"

Zobacz wideo Bielan o polskich działaniach na Białorusi
Więcej o: