Brexit. Komisja Europejska odpowiada Wielkiej Brytanii. Chce uczciwego i pokojowego porozumienia

Komisja Europejska odpowiedziała Wielkiej Brytanii w kwestii zasad jej wyjścia z Unii Europejskiej. Przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen na swoim koncie na Twitterze zamieściła informację o oczekiwanym wdrożeniu umowy brexitowej.

Komunikat zamieszczony przez von der Leyen jest odpowiedzią na doniesienia z Wysp Brytyjskich i groźby Londynu w sprawie podważenia umowy o wyjściu, jeśli nowe porozumienie handlowe nie zostanie uzgodnione do połowy przyszłego miesiąca. UE chce szybko dojść do porozumienia, ale tylko w warunkach uczciwej konkurencji.

Negocjacje z widmem fiaska. Wielka Brytania musi wywiązać się z umów

Po raz kolejny negocjacje pomiędzy Brukselą i Londynem nie przyniosły oczekiwanego skutku. Komisja Europejska przypomniała Wielkiej Brytanii, że wiążą ją dotychczasowe ustalenia oraz zapisy dotyczące granicy irlandzkiej.

- Mają one kluczowe znaczenie dla pokoju i stabilności na wyspie oraz dla integralności jednolitego rynku - napisała na swoim koncie na Twitterze Ursula von der Leyen.

Możliwe bariery w handlu

Rzecznik Komisji Daniel Ferrie dodał, że UE liczy na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia. - Jesteśmy zdeterminowani, by uzgodnić umowę (handlową - red.), ale Unia Europejska jest też gotowa na wypadek braku porozumienia, by handlować z Wielką Brytanią zgodnie z regułami Światowej Organizacji Handlu od stycznia przyszłego roku - oznajmił.

Komisja jednocześnie ostrzegła, że brak porozumienia może skutkować barierami w handlu. Dodatkowo Bruksela zapowiedziała, że chce, by w nowej umowie obowiązywały unijne reguły, między innymi te dotyczące pomocy państwa, aby brytyjskie firmy nie były uprzywilejowane kosztem europejskich przedsiębiorstw.

Zobacz wideo Gdula: Brexit to efekt tego, że nie słuchano ludzi na dole
Więcej o: