Ukraina. "Zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej" zerwały zawieszenie broni w Donbasie. Po 42 dniach

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że po 42 dniach prorosyjscy separatyści dwa razy zerwali zawieszenie broni w Donbasie. Jeden z żołnierzy został zabity, drugi jest ranny.
6 września, w 42. dniu całkowitego i kompleksowego zawieszenia broni, zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej naruszyły porozumienia zawarte 22 lipca 2020 roku i dokonały ostrzału ukraińskich pozycji

- czytamy w komunikacie sztabu. Jak dodano, ukraiński żołnierz został ranny w wyniku ostrzału z granatnika pozycji sił rządowych w pobliżu miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim. Obecnie przebywa w szpitalu.

Wymiana ognia miała także miejsce w rejonie ługańskim. Tam w wyniku postrzału zginął żołnierz. Kolejnych dwóch ukraińskich wojskowych zostało rannych w eksplozji ładunku wybuchowego, na który najechał ich pojazd.

Taka zuchwałość przeciwnika świadczy o tym, że zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej celowo dążą do zerwania uzgodnień osiągniętych przez trójstronną grupę kontaktową 22 lipca i dowodzi, że tzw. władze samozwańczych republik nie dążą do osiągnięcia pokoju

- podkreślił sztab i dodał, że jeśli ostrzał zostanie wznowiony, "Siły Zbrojne Ukrainy zastrzegają sobie konstytucyjne prawo do użycia wszelkich sił i środków w celu powstrzymania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej". Tak zwanym Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej dano jeszcze jedną możliwość, aby zastosować się do porozumienia dotyczącego zawieszenia broni. 

Ukraina. Porozumienie w sprawie zawieszenia broni

W konflikcie między wojskami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami od 2014 roku zginęło ponad 13 tys. osób - podaje Reuters. Porozumienie osiągnięte przez obie strony i negocjatorów OBWE w sprawie całkowitego zawieszenia broni zawarto 22 lipca bieżącego roku. Weszło w życie 27 lipca. Kilka dni temu Specjalna Misja Monitoringowa OBWE poinformowała, że od tego dnia do 2 września odnotowano ponad 900 przypadków naruszenia porozumienia. Chodzi o m.in. wybuchy, strzały czy przelatujące nieokreślone ładunki wybuchowe.

Zobacz wideo Ukraińcy protestują przeciwko porozumieniu z Rosją
Więcej o: