Drezno. Pierwszy trop w sprawie "skoku stulecia". Skradziono kosztowności warte miliard euro

Prokuratura w Dreźnie przekazała, że uzyskała pierwszy trop w śledztwie dotyczącym kradzieży z muzealnego skarbca "Zielone Sklepienie" (Gruenes Gewelbe). W listopadzie 2019 r. dokonano "skoku stulecia", w wyniku którego skradziono kosztowności warte miliard euro.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" informuje, że śledczy dokonali przeszukania w kafejce internetowej w berlińskiej dzielnicy Neukoelln oraz w mieszkaniu jednego z jej pracowników. W wyniku przeszukania uzyskano obszerny materiał dowodowy. - Zakładamy, że mężczyzna miał kontakt ze sprawcami - powiedział rzecznik prokuratury.

Drezno. Rabunek ze skarbca "Zielone Sklepienie". Prokuratura ma pierwszy trop

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna zatrudniony w kafejce mógł sprzedać sprawcom napadu karty SIM zarejestrowane na fikcyjne dane. Niewykluczone jest również to, że mężczyzna odpowiadał wyłącznie za wprowadzenie kart do obrotu, z czego skorzystali przestępcy.

Karty SIM były potrzebne przestępcom do bezpiecznego komunikowania się i wspólnego planowania napadu. Prokuratura nie ma pewności, czy mężczyzna wiedział o planowanej kradzieży. Na tym etapie śledztwa nie jest traktowany jako osoba podejrzana. Prokuratura ma nadzieję, że materiał dowodowy zgromadzony w mieszkaniu mężczyzny pozwoli na identyfikację sprawców napadu.

Zobacz wideo Tak złodzieje włamali się do skarbca w Dreźnie. Skradziono klejnoty warte nawet miliard euro

Rabunek w Dreźnie to największa kradzież dzieł sztuki w powojennej historii Niemiec

Do napadu na słynną galerię sztuki "Zielone Sklepienie" w Pałacu Rezydencyjnym w Dreźnie doszło 25 listopada 2019 r. Przestępcy odcięli zasilanie, a następnie dostali się do środka galerii przez okno. Skradziono około 100 drogocennych przedmiotów, w tym XVIII-wieczną biżuterię należącą do króla Polski Augusta Mocnego oraz liczne medale, klamry i pagony. Straty muzeum szacuje się na około miliard euro.

Napad na skarbiec w Dreźnie bardzo szybko został okrzyknięty "skokiem stulecia". Saksońska policja wyznaczył nagrodę pieniężną w wysokości 500 tys. euro za informacje, które mogłyby doprowadzić do ujęcia sprawców napadu. Policja podejrzewa, że w kradzieży brało udział siedmiu przestępców.

Więcej o: