USA. Trump nie chce, by sąd udostępnił jego zeznania podatkowe prokuratorowi. "Jest wrogo nastawiony"

Donald Trump zaapelował do federalnego sądu apelacyjnego, by nie udostępniano jego zeznań podatkowych. Według prezydenta USA prokurator okręgowy "jest wobec niego wrogo nastawiony".

Jak podaje Reuters, Donald Trump wypowiedział się w tej sprawie w poniedziałek 31 sierpnia. Zwracając się do sądu federalnego zaznaczył, że w razie potrzeby zwróci się także do Sądu Najwyższego.

Donald Trump nie chce, by sąd zgodził się na wydanie jego zeznań podatkowych. "Mogą wyrządzić nieodwracalne szkody"

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie chce, by sąd wydawał jego zeznania podatkowe prokuratorowi okręgowemu. Cyrus Vance nakazał firmie obrachunkowej, pod rygorem odpowiedzialności karnej, udostępnienie zeznań Donalda Trumpa z ostatnich ośmiu lat. Mają być one kluczowe w związku z prowadzonym śledztwem, które dotyczy działalności biznesowej polityka.

Firma obrachunkowa Mazars USA od wielu lat prowadzi księgowość firm Trumpa i jego rodziny. Prawnicy prezydenta uważają, że nakaz prokuratora jest "zbyt ogólnikowy" i "jest wydany w złej wierze", a jego realizacja może wyrządzić politykowi "nieodwracalne szkody". Sam Donald Trump dodał, że prokurator jest "wyraźnie wrogo do niego nastawiony".

Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek. Prokurator Cyrus Vance uważa, że szanse na uzyskanie zeznań podatkowych prezydenta przed wyborami 3 listopada są bardzo małe.

Zobacz wideo Trump kontra koronawirus. Najbardziej absurdalne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta
Więcej o: