40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność" na świecie. Biało-czerwona Niagara i figura Chrystusa w Rio

W poniedziałek 31 sierpnia wypada 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność". To ważne dla historii Polski wydarzenie zostało upamiętnione także poza granicami kraju. Na biało-czerwono podświetlone zostały m.in. wodospad Niagara i figura Chrystusa Odkupiciela w Brazylii.

Główne, państwowe uroczyści 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych odbędą się o godzinie 15:00 na placu Solidarności w Gdańsku. Udział w nich wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej przed stocznią uroczystości zorganizowały władze Gdańska, a uczestniczyli w nich Lech Wałęsa, Tomasz Grodzki, Władysław Frasyniuk i Aleksandra Dulkiewicz.

Iluminacje z okazji 40. rocznicy "Solidarności" w Brazylii, USA czy Wiedniu

Z okazji 40-lecia NSZZ "Solidarność" w wielu miejscach na świecie pojawiły się specjalne iluminacje. Znajdujący się na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady wodospad Niagara został oświetlony na biało-czerwono na 15 minut. Z inicjatywą podświetlenia wodospadu wyszedł Konsulat Generalny RP w Toronto.

Napis i znak "Solidarności" pojawił się też na najbardziej rozpoznawalnym obiekcie kulturowo-religijnym w Brazylii. Przez ponad godzinę iluminacja wyświetlana była na figurze Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.

W Stanach Zjednoczonych w biało-czerwone barwy oraz symbole "Solidarności" podświetlone zostały gmach ambasady RP w Waszyngtonie, oraz diabelski młyn na molo w Santa Monica w Kalifornii.

Żółty kask, koszula w kratę, kamizelka, polska flaga i napis związku zawodowego pojawił się także na najsłynniejszej rzeźbie w Brukseli. Manneken Pis będzie ozdobiony strojem stoczniowca przez cały dzień. Figurka była podobnie ubrana także w 2005 roku.

W polskie barwy narodowe podświetlono również minaret Kutb Minar w Delhi w Indiach, budynek Ringturm w Wiedniu, a także dwa mosty w stolicy Serbii.

Zobacz wideo Prof. Kołodko: Trwająca w Polsce polityczna wojna domowa jest dewastująca
Więcej o: