W pobliżu Malty znajduje się pływający pod niemiecką flagą łódź ratunkowa Louise Michel sfinansowana przez znanego brytyjskiego artystę podpisującego się pseudonimem Banksy. Niewielka jednostka w pewnym momencie miała na pokładzie aż ponad dwustu migrantów - była przeładowana i groziło jej zatonięcie. Po apelu o pomoc kapitana, łódź włoskiej straży przybrzeżnej przypłynęła z wyspy Lampedusa i przejęła prawie 50 osób w złej kondycji fizycznej, głównie kobiety i dzieci.
W pobliżu od trzech tygodni czeka na pozwolenie wejścia do portu duński tankowiec, który wziął na pokład blisko 30 migrantów u wybrzeży Libii. W stronę Lampedusy płynie też statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch z dwustu migrantami.
W ciągu ostatnich dwóch dni na wyspę przypłynęło 40 łodzi z migrantami. W ośrodku dla migrantów na 190 miejsc przebywa ich ponad tysiąc.
Łódź, którą na cześć francuskiej rewolucjonistki nazwano Louise Michel, na wodach Morza Śródziemnego pomaga uchodźcom, próbującym dostać się z Afryki Północnej do Europy. Na pokładzie pracuje dziesięcioosobowa załoga, która wypłynęła w morze 18 sierpnia w tajemnicy, by uniknąć zainteresowania władz włoskiego portu Borriana.
Banksy ozdobił statek wizerunkiem dziewczynki w kamizelce ratunkowej, która trzyma balonik przypominający koło ratunkowe, ale w kształcie serca. To nawiązanie do jednej z jego najsłynniejszych prac - "Dziewczynki z balonikiem", która uległa samozniszczeniu chwilę po tym, jak została zlicytowana za ok. 1 milion funtów.
Na łodzi ratunkowej Banksy'ego Fot. Santi Palacios / AP Photo