Japonia. Shinzo Abe rezygnuje z funkcji premiera. Stan jego zdrowia się pogarsza

- Nie mogę być premierem, jeśli nie jestem w stanie podjąć najlepszych decyzji dla moich ludzi. Postanowiłem zrezygnować ze swojej funkcji - ogłosił w piątek podczas konferencji prasowej premier Japonii Shinzo Abe. Powodem decyzji 65-letniego polityka jest jego pogarszający się stan zdrowia.

Stan zdrowia japońskiego premiera stał się tematem dyskusji w ciągu ostatnich dni po tym, gdy zaobserwowano, że w ciągu tygodnia dwukrotnie odwiedzał szpital. O planach urzędującego premiera na początku poinformował Hiroshige Sego z Partii Liberalno-Demokratycznej. Później, swoją decyzję ogłosił sam Abe podczas konferencji prasowej.

Japonia. Shinzo Abe rezygnuje ze stanowiska premiera. Powodem pogarszający się stan zdrowia

Shinzo Abe zdecydował się na poinformowanie o swojej rezygnacji, aby uniknąć problemów związanych z nagłym opuszczeniem swojego stanowiska. Premier Japonii cierpi na przewlekłą chorobę układu pokarmowego. Po jego rezygnacji, w rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej rozpocznie się wyścig o przywództwo. Zwycięzca będzie pełnił funkcję premiera Japonii do czasu zakończenia obecnej kadencji we wrześniu 2021 r.

Premier Japonii tłumaczył swoją decyzję nawrotem choroby. Powiedział, że po rezygnacji ze swojego stanowiska będzie musiał poddać się leczeniu. - Przepraszam z głębi mojego serca, że pomimo poparcia ze strony Japończyków opuszczam swoje stanowisko na rok przed zakończeniem mojej kadencji, w trakcie pandemii koronawirusa - zaznaczył Abe.

Shinzo Abe sprawuje swoją funkcję nieprzerwanie od 2012 r.

Problemy zdrowotne już raz zmusiły go do rezygnacji. Shinzo Abe zrezygnował ze sprawowania swojej funkcji w 2007 r. Na urząd premiera powrócił w grudniu 2012 r. Od tego czasu nieprzerwanie sprawuje funkcję premiera Japonii.

Reuters zwraca uwagę, że na początku bieżącego tygodnia, Shinzo Abe stał się politykiem, który najdłużej bez żadnej przerwy sprawuje urząd premiera Japonii. Abe pobił dotychczasowy rekord Eisaku Sato, sprawującego swoją funkcję od 1964 do 1972 r.

Zobacz wideo 100 tys. Białorusinów uczestniczyło w marszu przeciwko Łukaszence
Więcej o: