Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Po uderzeniu pierwszego pocisku pasażerowie wciąż żyli

Irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego podała, że zestrzelony w styczniu ukraiński samolot został trafiony dwiema rakietami. Dane z czarnych skrzynek wskazują, że rakiety uderzyły w samolot w odstępie 25 sekund. Odczyty rejestratorów pokazały też, że nim drugi pocisk trafił maszynę, pasażerowie i członkowie załogi wciąż żyli.

Irańska Gwardia Rewolucyjna 8 stycznia 2020 roku przypadkowo zestrzeliła samolot pasażerski Ukraine International Airlines wkrótce po starcie z lotniska w Teheranie. Władze Iranu określiły wypadek mianem "tragicznego błędu" i zgodziły się na przeprowadzenie śledztwa zgodnie z międzynarodowym prawem lotniczym.

Zobacz wideo Prawie kontrolowana katastrofa-eksperyment samolotu B720 w bazie Edwards

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Iran ujawnił część danych z czarnych skrzynek

Analiza danych z czarnych skrzynek była prowadzona we Francji od lipca, a wydane w niedzielę oświadczenie jest pierwszym oficjalnym raportem władz Iranu, dotyczącym zestrzelenia samolotu.

Przedstawiciel irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego Turadż Dehgani-Zanganeh poinformował, że urządzenia rejestrujące działały tylko przez 19 sekund po pierwszym uderzeniu rakiety. Dane z czarnych skrzynek, w tym zarejestrowane rozmowy pilotów, wskazują, że po uderzeniu pierwszego pocisku pasażerowie wciąż żyli, a załoga do końca próbowała zachować kontrolę nad maszyną. Oba pociski uderzyły w samolot w odstępie 25 sekund.

- Po tym, jak pierwszy pocisk trafił w samolot, wystąpiły problemy z elektrycznością. Na polecenie instruktora uruchomiono zasilanie pomocnicze. Jeszcze kilka sekund po trafieniu oba silniki samolotu działały. Nagranie urywa się po 19 sekundach. W chwili uderzenia pierwszego pocisku samolot znajdował się na odpowiednim kursie - wyjaśnił Zanganeh, cytowany przez BBC. 

Katastrofa samolotu Ukraine International Airlines. Odpowiedzialność spada na Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej

Boeing 737-800 ukraińskich linii lotniczych został trafiony rakietą chwilę po starcie z teherańskiego lotniska 8 stycznia 2020 r. Na pokładzie znajdowało się 176 osób, w tym 82 Irańczyków. Pozostali pasażerowie byli narodowości kanadyjskiej (57 osób) i ukraińskiej (2 osoby). W samolocie zginął także Szwed, Afgańczyk i Anglik oraz dziewięcioosobowa ukraińska załoga.

Władze Iranu już trzy dni później przyznały się do omyłkowego zestrzelenia z powodu błędu ludzkiego, który najprawdopodobniej wystąpił po stronie załogi obsługującej wyrzutnię. Potwierdza to treść raportu sporządzonego przez Irańską Organizację Lotnictwa Cywilnego.

Z jego treści wynika, że załoga samolotu Ukraine International Airlines nie zrobiła niczego, co mogłoby uzasadnić taką reakcję obrony przeciwlotniczej Iranu. Według informacji przekazanych przez zachodnie służby wywiadowcze Boeing został zestrzelony przez rakietę rosyjskiego systemu Tor. 

>>>Iran. Wskazano winnych zestrzelenia ukraińskiego samolotu. Do tragedii doprowadził chaos w wojsku

Wiele wskazuje na to, że błąd mógł spowodować chaos panujący w jednostce obrony przeciwlotniczej należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu. W raporcie komisji znalazły się informacje na temat braku komunikacji żołnierzy obsługujących baterię rakiet z dowództwem oraz nieoczekiwanej zmiany jej lokalizacji.

Więcej o: