Białoruś. Kolejne zatrzymania w zakładach pracy. Cichanouska apeluje o kontynuowanie strajków

Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Białorusinów o kontynuowanie strajków. Rywalka Alaksandra Łukaszenki w niedawnych wyborach prezydenckich na Białorusi przebywa obecnie na Litwie. Niezależne media informują natomiast o zatrzymaniach liderów strajkowych w największych zakładach pracy w kraju.

Swoje wezwanie do Białorusinów Cichanouska zamieściła w internecie. "Jesteście symbolem nowej, wolnej Białorusi" - powiedziała i zaapelowała, aby jej rodacy nie dali się zastraszyć i się zjednoczyli. "Jesteśmy spokojnym, pracowitym narodem. Jesteśmy siłą która może zmienić i zmienia przyszłość naszego kraju. Kraju, który on nam chce ukraść" - powiedziała Cichanouska.

Białoruś. Cichanouska zaapelowała o kontynuację strajków. W piątek spotka się z dziennikarzami

Cichanouska dodała, że kontynuowanie i rozszerzanie strajków ma na celu doprowadzenie do nowych wyborów prezydenckich na Białorusi. "Nasze cele są proste - zaprzestanie przemocy, uwolnienie więźniów politycznych oraz przeprowadzenie nowych, przejrzystych, wolnych i uczciwych wyborów" - zaznaczyła.

W piątek przed południem w Wilnie odbędzie się konferencja prasowa Cichanouskiej. Będzie to jej pierwsze spotkanie z dziennikarzami odkąd była kandydatka na prezydenta Białorusi przyjechała na Litwę.

Zatrzymania w największych zakładach pracy na Białorusi. Strajkujący są też zwalniani z pracy

Na Białorusi liderzy komitetów strajkowych z największych zakładów kraju są zatrzymywani lub wzywani na przesłuchania. Niezależne media informują o wzmagających się naciskach w zakładach pracy na robotników, aby nie uczestniczyli w strajkach.

Zobacz wideo Sylwetka Swiatłany Cichanouskiej

W Mińsku zatrzymany został Jauhien Bachwałau, szef komitetu strajkowego stołecznych zakładów samochodowych MAZ. Rozgłośnia Radio Swaboda informuje, że w działach produkcyjnych i na korytarzach fabryki ustawiane są kamery i przełożeni pilnują, aby robotnicy nie zbierali się w większe grupy. Ślusarz tej fabryki Wiaczesłau Baukanowicz, który uczestniczył w strajku ostrzegawczym został już zwolniony z pracy.

Wezwanie do stawienia się na rozmowę w Komitecie Śledczym otrzymał Siarhiej Dyleuski, lider komitetu strajkowego w mińskich zakładach traktorowych MTZ. Portal internetowy gazety "Nasza Niwa" informuje, że bliscy nie mają kontaktu z Dźmitrym Kudzielewiczem. Jeden z organizatorów strajków w kopalni soli potasowej w Soligorsku w czwartek przestał odbierać telefony. Prawdopodobnie został zatrzymany.

Z kolei MSW obwodu brzeskiego poinformowało o zatrzymaniu dziesięciu "aktywnych uczestników zamieszek", czyli niedawnych powyborczych demonstracji.

Więcej o: