Niemcy szykują nowe prawo. Właściciele psów będą musieli je wyprowadzać co najmniej dwa razy dziennie

Niemiecka ministra rolnictwa zapowiedziała, że od przyszłego roku zacznie obowiązywać prawo, zgodnie z którym właściciele psów będą musieli wyprowadzać swoje pupile co najmniej dwa razy dziennie. Spacery te będą musiały trwać łącznie godzinę. Egzekwowaniem nowych przepisów mają się zająć kraje związkowe.

Jak podaje Reuters, niemiecka ministra rolnictwa Julia Klöckner ogłosiła, że skorzystała z porad ekspertów i w przyszłym roku zostanie wprowadzone prawo zapewniające, że psy będą chodzić na spacer lub biegać po ogrodzie co najmniej dwa razy dziennie przez godzinę.

Zwierzęta nie są przytulankami. Ich potrzeby muszą być brane pod uwagę

- powiedział polityczka, dodając, że zwierzęta muszą mieć wystarczającą ilość ruchu. Nowe przepisy zabraniają także właścicielom wiązania psów przez dłuższy czas lub pozostawiania ich samych na cały dzień. W Niemczech prawie 20 proc. gospodarstw domowych posiada psa. "Rozporządzenie o dobrostanie psów" ma więc wpływ na sporą część społeczeństwa.

Niemcy szykują nowe prawo dla właścicieli psów

Rzecznik niemieckiego stowarzyszenia psów VDH powiedział, że większość właścicieli śmieje się z nowej zasady, ponieważ spędzają wystarczająco dużo czasu na spacerowaniu ze swoim pupilami.

Jedna zasada dla wszystkich psów jest prawdopodobnie dobra, ale nierealna

- powiedział rzecznik VDH Udo Kopernik. Z kolei trenerka psów Anja Striegel podkreśliła, że ilość ruchu, którego potrzebuje pies, zależy od stanu zdrowia, wieku i rasy zwierzęcia.

Dla młodego sprawnego labradora dwie godziny spacerów są zdrowsze niż dla mopsa cierpiącego na artretyzm i problemy z sercem

- powiedziała gazecie "Sueddeutsche Zeitung".

Nowe przepisy dotkną również hodowców psów

Hodowcy będą mogli jednocześnie trzymać tylko trzy suki ze szczeniętami. Ponadto regulowana będzie także minimalna powierzchnia i maksymalna temperatura w miejscu, gdzie przebywają psy.

Szczególnie przy obecnych ekstremalnych temperaturach musimy zapewnić, że możemy ochronić zwierzęta przed cierpieniem z powodu upału i to samo dotyczy transportu

- powiedziała Klöckner.

Ministerstwo zapowiedziało, że 16 krajów związkowych będzie odpowiedzialnych za egzekwowanie tej reguły, ale nie jest jasne, w jaki sposób będzie się to odbywało.

Zobacz wideo Cztery praktyczne wskazówki dla właścicieli zwierząt
Więcej o: