Niemcy. Oburzenie po zatrzymaniu 15-latka. Policjant klęczał na szyi zatrzymanego

W Niemczech doszło do brutalnego zatrzymania 15-latka. Jeden z interweniujących policjantów klęczał na szyi zatrzymywanego chłopaka. Służby wszczęły postępowanie w sprawie zdarzenia, które w niemieckich mediach porównuje się do sprawy zatrzymania George'a Floyda.

Zatrzymanie 15-latka miało miejsce w sobotę w Düsseldorfie na terenie landu Nadrenia Północna-Westfalia. Kilku policjantów zostało wezwanych na Stare Miasto, aby zainterweniować w sprawie hałaśliwej grupy osób w pobliżu restauracji.

Niemcy. Kontrowersje wokół zatrzymania 15-latka. Sprawa przypomina George’a Floyda

Deutsche Welle informuje, że po uspokojeniu grupy do policjantów podszedł nastolatek, który nie był związany z awanturującymi się mężczyznami. Policja z Dusseldorfu twierdzi, że 15-latek miał przeszkadzać w interwencji, wyzywał funkcjonariuszy, a następnie ich zaatakował.

Na nagraniu umieszczonym w internecie widać, jak dwóch policjantów zatrzymuje nastolatka. Jeden z nich uklęknął, trzymając kolano na szyi chłopaka. Po zatrzymaniu, 15-latek został zabrany na komisariat policji, gdzie potwierdzono jego tożsamość, a następnie wypuszczono na wolność.

Sposób zatrzymania chłopaka bardzo szybko powiązano ze sprawą George’a Floyda. Do śmierci czarnoskórego Amerykanina doszło 25 maja. Wówczas jeden z policjantów klęczał na szyi Floyda przez ponad 8 minut.

Zostanie przeprowadzone niezależne śledztwo. "Traktujemy sprawę bardzo poważnie"

Nagranie z interwencji policji wywołało oburzenie w niemieckich mediach. Policja poinformowała, że odbędzie się dochodzenie w sprawie incydentu, którym zajmie się departament policji w Duisburgu. Rzecznik resortu spraw wewnętrznych landu zapewnił, że jeśli dochodzenie potwierdzi nieprawidłowości, to sprawą zajmie się prokuratura. - Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie - powiedział.

Z kolei Herbert Reul, minister praw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii, nazwał wideo "szokującym", jednocześnie wzywając do niewydawania zbyt wczesnych wyroków. - Nie chcę usprawiedliwiać tego, co wydarzyło się w sobotni wieczór, ale nie chcę też oceniać tego przedwcześnie - powiedział Reul.

Zobacz wideo Demonstracja przed aresztem w Mińsku. Piotr Andrusieczko/Outriders
Więcej o: