Łukaszenka znowu rozmawiał z Putinem. Prezydent Rosji: Ingerencja w sprawy Białorusi jest niedopuszczalna

Władimir Putin zatelefonował do Alaksandra Łukaszenki - poinformowały rosyjskie media. To trzecia w ostatnich dniach rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Białorusi.

W ubiegłym tygodniu Alaksandr Łukaszenka zatelefonował do Moskwy i przekonywał Władimira Putina, że antyrządowe protesty w jego kraju są inspirowane i koordynowane z zewnątrz. Tłumaczył, że istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa Białorusi i Rosji. Władimir Putin odpowiedział, że jest gotowy udzielić niezbędnej pomocy w ramach Państwa Związkowego i wojskowej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Putin rozmawiał o Białorusi z Merkel i Macronem

We wtorek od rana prezydent Rosji rozmawiał na temat wydarzeń na Białorusi z przywódcami Niemiec i Francji: Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem, a także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. W ocenie części rosyjskich komentatorów Moskwa w ten sposób sugeruje, że może udzielić białoruskiemu dyktatorowi militarnego wsparcia.

Zobacz wideo Demonstracja przed aresztem w Mińsku. Piotr Andrusieczko/Outriders

Jednak zdaniem komentatorów, to jedynie blef obliczony na zastraszenie demonstrantów. Jak podaje Reuters za agencją Biełta, Putin opowiedział Łukaszence o rozmowach z przywódcami. Stwierdził, że jakakolwiek zewnętrzna ingerencja w sprawy Białorusi jest niedopuszczalna.

Więcej o: