Białoruskie wojsko na zachodniej granicy. Łukaszenka: Jednostki w pełnej gotowości bojowej

Alaksandr Łukaszenka poinformował, że na zachodnie granice Białorusi przetransportowano wojsko. Prezydent, cytowany przez agencję Biełta, jednocześnie przekonywał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Białorusi, że "nie ma eskalacji".

O tym, że białoruska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na zachodniej granicy, już w poniedziałek informował litewski rząd. Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis mówił, że jego kraj uważnie śledzi sytuację na Białorusi. Dodał, że Białoruś nie poinformowała sąsiadów o rozpoczęciu manewrów. Minister powiedział też, że nie widzi zagrożenia militarnego ze strony Białorusi. Rządy Litwy oskarżył jednocześnie Łukaszenkę o eskalację napięcia. 

Zobacz wideo Mińsk. Białorusinki ustawiają się w żywe łańcuchy

We wtorek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Białorusi Łukaszenka przyznał, że na zachodnich granicach rozlokowane zostały oddziały bojowe. Cytowany przez agencję Biełta prezydent stwierdził, że "nie doszło do żadnej eskalacji". Przekonywał też, że Białoruś ma obecnie problemy "nie tylko w kraju, ale także za granicą". Jak podaje portal TUT.by, Łukaszenka na posiedzeniu stwierdził, że jednostki na granicach są "w pełnej gotowości bojowej".

Alaksandr Łukaszenka o propozycji opozycji: Próba przejęcia władzy

Łukaszenka oświadczył też, że pokojowe powyborcze protesty w kraju są jedynie zasłoną dymną. Jego zdaniem ich rzeczywistym celem jest próba uspokojenia władzy, a szczególnie resortów siłowych, a powstanie proponowanej przez opozycje Koordynacyjnej Rady jest "próbą przejęcia władzy z wynikającymi z tego konsekwencjami". Ostrzegł opozycję i tych, którzy weszli w skład Rady, że władze będą podejmować "adekwatne działania".

Powstanie Koordynacyjnej Rady zainicjowała Swiatłana Cichanouska, główna oponentka prezydenta Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Jej celem ma być pokojowe przekazanie władzy w kraju. W skład Rady weszła Swiatłana Alaksiejewicz, laureatka literackiej nagrody Nobla, Aleś Białacki, dyrektor zamkniętego przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" oraz szerokie grono opozycyjnych polityków i działaczy społecznych.

Więcej o: