Agencja Biełta o rozmowie Łukaszenki z Putinem. Prezydent Rosji miał obiecać pomoc

Według agencji informacyjnej Biełta Alaksandr Łukaszenka miał rozmawiać z Władimirem Putinem nt. sytuacji na Białorusi. Prezydent Rosji miał obiecać pomoc w "zapewnieniu bezpieczeństwa", jeśli zostanie o to poproszony.

Według agencji Alaksandr Łukaszenka miał przekazać informację o rozmowie z Putinem podczas spotkania w Centrum Zarządzania Strategicznego w białoruskim ministerstwie obrony. - Jeśli chodzi o kwestię wojskową, mamy porozumienie z Federacją Rosyjską w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Teraz jest moment, który pasuje do tego porozumienia - powiedział według agencji Biełta Łukaszenka.

Jak dodał, on i Putin zgodzili się, że "przy pierwszej prośbie" ze strony Białorusi, Rosja udzieli pomocy w celu "zapewnienia bezpieczeństwa". Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa, jednocześnie Łukaszenka w trakcie narady w resorcie oświadczył, że białoruscy wojskowi mają wystarczająco zasobów, by zapewnić bezpieczeństwo w państwie.

Kolejny dzień protestów na Białorusi. Pracownicy państwowej telewizji grożą strajkiem

Niektórzy pracownicy białoruskiej telewizji państwowej grożą strajkiem. Na miejsce przyjechali najbardziej zaufani ludzie prezydenta Białorusi. Szefowa Senatu Natalia Kaczanowa i rzeczniczka prasowa prezydenta Natalija Ejsmont próbują na miejscu uspokoić sytuację.

Zobacz wideo Gaz łzawiący, gumowe kule i granaty ogłuszające - kolejna noc walki białoruskiej policji z protestującymi

Jak informują niezależne media, dziennikarze i obsługa techniczna pytają dlaczego białoruska telewizja nie pokazuje odbywających się w kraju wydarzeń, czyli strajków i demonstracji. Przed siedzibą telewizji rozpoczęła się spontaniczna demonstracja okolicznych mieszkańców. Niektórzy przynieśli plakaty z napisami "pokazujcie prawdę".

Prezydent Łukaszenka w poniedziałek zamierza odwiedzić stołeczne zakłady MZKT produkujące podwozia dla samochodów wojskowych. Tymczasem dyrektor tych zakładów Aleksiej Rimaszewski na spotkaniu z załogą oświadczył, że sam głosował na urzędującego prezydenta, ale - jak stwierdził - Aleksander Łukaszenka ich nie wygrał.