Białoruś. Są całościowe wyniki wyborów. Alaksandr Łukaszenka z olbrzymią przewagą

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Organ podlegający władzom reżimu Alaksandra Łukaszenki oficjalnie ogłosił, że to rządzący od 26 lat prezydent jest zwycięzcą sierpniowego głosowania.

Według Centralnej Komisji Wyborczej Alaksandr Łukaszenka, który rządzi Białorusią od 1994 roku, zdobył aż 80,1 proc. głosów. Jego główną oponentkę Swiatłanę Cichanouską poparło z kolei 10,1 proc. wyborców. Żaden z pozostałych kontrkandydatów urzędującego prezydenta nie uzyskał 2 proc. głosów. Z wyliczeń Centralnej Komisji Wyborczej wynika, że frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 84,28 proc. - podaje białoruska agencja informacyjna BelTA.

Wybory na Białorusi. Protesty przeciwko reżimowi coraz bardziej dotkliwe

Zarówno tysiące Białorusinów, jak i społeczność międzynarodowa, nie uznają wyników niedzielnych wyborów na Białorusi. Unia Europejska oświadczyła, że nie były one uczciwe, a premierzy Polski i Czech opowiedzieli się za powtórnym przeprowadzeniem głosowania w tym kraju. Obywatele Białorusi protestują przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki od niedzieli 9 sierpnia, kiedy ogłoszono wyniki exit pool. Osoby uczestniczące w demonstracjach są przekonane, że wyniki wyborów są sfałszowane i domagają się, aby urzędujący prezydent ustąpił z urzędu.

Zobacz wideo Protesty w Mińsku, piątek, 14 sierpnia

Do protestujących dołącza się coraz więcej białoruskich zakładów pracy. Związane z tym problemy ekonomiczne i naciski z zagranicy sprawiły, że władza zrobiła krok w tył i przestała stosować przemoc wobec protestujących. Nie wiadomo jednak, czy obserwowana na Białorusi odwilż będzie długa - relacjonuje reporter Outriders Piotr Andrusieczko

Więcej o: