Andrej Babisz i Mateusz Morawiecki chcą powtórzenia wyborów na Białorusi. "Oni potrzebują naszej pomocy"

Premier Czech Andrej Babisz poinformował na Twitterze o porannej rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Według polityków konieczne jest powtórzenie wyborów prezydenckich na Białorusi z udziałem międzynarodowych obserwatorów.

W piątek 14 sierpnia odbędzie się zorganizowane w trybie pilnym spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej. Będzie ono poświęcone między innymi sytuacji na Białorusi, ale też w Turcji czy Libanie.

Premierzy Czech i Polski apelują o zwołanie Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi

Premier Czech Andrej Babisz napisał, że apelował do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o pilne spotkanie w sprawie Białorusi. "W porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim poprosiliśmy o zwołanie pilnej wideokonferencji z udziałem członków Rady Europejskiej" - dodał polityk w porannym wpisie.

"Białorusini potrzebują naszej szybkiej pomocy. Wybory na Białorusi muszą zostać powtórzone, muszą być przejrzyste i przeprowadzone w obecności zagranicznych obserwatorów. Trzeba wysłać jasny sygnał o sankcjach, które będą obowiązywać do przeprowadzenia wolnych wyborów" - zakończył wiadomość Andrej Babisz.

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy przeprowadzone zostały wybory prezydenckie. Zgodnie z oficjalnymi wynikami podanymi przez władze, ponownie prezydentem kraju został Alaksandr Łukaszenka. Polityk ten rządzi Białorusią już od 26 lat. Od początku protestów zatrzymano blisko siedem tysięcy osób. Manifestacje są brutalnie tłumione przez OMON - oddziały specjalne milicji.

Zobacz wideo Brutalne starcia białoruskiej policji z protestującymi. Trwają strajki mieszkańców po sfałszowanych wyborach prezydenckich
Więcej o: