Wybory na Białorusi. Władimir Putin pogratulował zwycięstwa Alaksandrowi Łukaszence

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin pogratulował Alaksandrowi Łukaszence wygranej w wyborach prezydenckich na Białorusi. Polityk wyraził nadzieję na na dalszy rozwój relacji obu państw.

Krótkie gratulacje dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki pojawiły się na stronie internetowej Kremla

"Mam nadzieję, że Pańskie rządy ułatwią dalszy rozwój wzajemnie korzystnych stosunków rosyjsko-białoruskich we wszystkich dziedzinach, ściślejszą współpracę w ramach Państwa Związkowego, szeroką integrację w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i Wspólnoty Niepodległych Państw, a także więzi wojskowo-politycznych w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Bez wątpienia wysiłki te służą podstawowym interesom bratnich narodów Rosji i Białorusi - czytamy w gratulacjach podpisanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Zobacz wideo Białoruś. Brutalne starcia manifestantów z policją po ogłoszeniu zwycięstwa Łukaszenki

Wybory na Białorusi. Reżimowa komisja wyborcza twierdzi, że wygrał Łukaszenka

Wybory prezydenckie na Białorusi zakończyły się w niedzielę 9 sierpnia. Reżim Alaksandra Łukaszenki podał wstępne wyniki, z których wynika, że urzędujący prezydent wygrał, zdobywając 80,23 proc. głosów. Informacje, jakie przekazują niezależni dziennikarze, świadczą jednak o tym, że rządzący od ponad 25 lat Łukaszenka przegrał z główną kandydatką opozycyjną Swiatłaną Cichanouską.

- Wyciekają coraz to nowe protokoły z komisji wyborczych, które świadczą o tym, że Łukaszenka przegrał z Ciachanouską stosunkiem mniej więcej 1 do 5 głosów - powiedział w TVP Info białoruski dziennikarz Michaś Jańczuk.

Więcej o: