Biaoru. Ponad 1300 aresztowanych po starciach z milicj

Biaoruska milicja uya armatek wodnych, gazu zawicego i granatw oguszajcych do stumienia protestw ulicznych. Wybuchy one wczoraj wieczorem, gdy prezydent Aleksander ukaszenko zosta uznany za ponownego zwycizc wyborw. Wedug agencji Reutera zatrzymano 1300 osb.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia zakrwawionych uczestników starć. Niektórzy demonstranci zbudowali barykady z kontenerów na śmieci. Na nagraniach z protestw widać, jak milicja w hełmach zatrzymuje protestujących i ściera się z nimi.

Jak mówili świadkowie, w Mińsku policyjna furgonetka do przewozu więźniów wjechała w tłum ludzi. Nie było informacji dotyczących ofiar. Władze twierdzą, że nie było żadnych doniesień o jakichkolwiek obrażeniach, odniesionych w trakcie protestów. Wcześniej białoruska milicja oświadczyła, że "kontroluje sytuację".

Rozruchy zaczęły się po ogłoszeniu zamówionego przez państwową telewizję Mir wyników badania exit poll. Według działaczy opozycji nieoficjalne wyniki wyborów zostały sfałszowane. Według sondau prezydent Aleksander ukaszenka zdobył 79,7 procent głosów, a kandydatka opozycji Swiatana Cichanouska 6,8 procent.