Wybory na Białorusi. Protesty w miastach. Prezydenci Polski i Litwy wydali oświadczenie

Prezydenci Polski i Litwy wydali wspólne oświadczenie w związku z wyborami prezydenckimi na Białorusi. "Jako sąsiedzi Białorusi, apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych" - napisali.
Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa

- napisali we wspólnym oświadczeniu prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda w związku z wyborami prezydenckimi na Białorusi.

Zobacz wideo Napięta sytuacja na Białorusi. Kto będzie prezydentem?

Jak napisali prezydenci, wierzą, że "dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych".

Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi

- czytamy. Zdaniem Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. 

Wybory na Białorusi. "Chcemy, aby drzwi dla współpracy pozostały otwarte" 

Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną

- napisali w oświadczeniu.

Wybory na Białorusi. Protesty w miastach

Przypomnijmy, że według oficjalnego exit poll Łukaszenka zdobył 79,7 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 6,8 proc. głosów. Białorusini uważają, że wybory nie były uczciwe i w ramach protestu wyszli na ulice. 

Jak relacjonuje dziennikarz Franak Viacorka na Twitterze, Białorusini pokazują swoje niezadowolenie z wyników wyborów. Ludzie w Mińsku krzyczą "wstyd" do opuszczających lokal wyborczy członków komisji. Portal TUT.BY podaje, że służby rozpędzają protestujących ludzi. Protesty odbywają się też w innych miastach. 

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo

Więcej o: