Bejrut. Andrzej Duda reaguje na potężny wybuch w Libanie. "Armagedon"

We wtorkowe popołudnie w stolicy Libanu - Bejrucie - doszło do potężnej eksplozji w porcie. - Dziesiątki zabitych, tysiące rannych. Armagedon. Łączę się w bólu z Rodzinami Ofiar - napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda.

Na ten moment nie jest jeszcze znana dokładna liczba ofiar śmiertelnych i rannych. - Na godzinę 7:20 w środę wybuch spowodował śmierć 78 osób, natomiast 4 tysiące kolejnych odniosło obrażenia - informuje CNN.

Andrzej Duda dotknięty tragedią w stolicy Libanu

Prezydent RP, Andrzej Duda około godziny 1:00 w nocy z wtorku na środę zamieścił na swoim profilu na Twitterze wpis dotyczący tragedii w stolicy Libanu. - Tragedia w Libanie. Ogromne zniszczenia w Bejrucie po eksplozji środków łatwopalnych. Dziesiątki zabitych, tysiące rannych. Armagedon. Łączę się w bólu z Rodzinami Ofiar - napisał.

Bejrut. Potężna eksplozja, skutki odczuwalne w promieniu 10 kilometrów

Potężna eksplozja w stolicy Libanu została poprzedzona pożarem, jaki pojawił się na terenie magazynu portowego, nieopodal składowiska sztucznych ogni. Strażacy zjawili się na miejscu, gdzie starali się uporać z gęstymi chmurami dymu. Około godziny 18:30 doszło jednak do potężnego wybuchu, spowodowanego najprawdopodobniej złym sposobem składowania ok. 2700 ton azotanu amonowego - podała telewizja BBC.

Fala uderzeniowa wywołana eksplozją spowodowała, że w domach i budynkach oddalonych o 10 kilometrów zostały uszkodzone okna czy ściany. Dodatkowo wybuch doprowadził do fali sejsmicznej o sile odpowiadającej odpowiednikowi magnitudy 3.3 w skali Richtera.

Prezydent Libanu Michel Aoun powiedział, że w stolicy kraju powinien zostać ogłoszony dwutygodniowy stan wyjątkowy, a porządku pilnowali będą żołnierze. Prezydent uznał za nie do zaakceptowania fakt, że przez sześć lat w magazynie w bejruckim porcie - bez odpowiednich zabezpieczeń - trzymano tak dużo saletry amonowej.

Zobacz wideo Tak z kilku ujęć wyglądał moment wybuchu
Więcej o: